Kraków planuje poszukiwania wód geotermalnych

Kraków planuje poszukiwania wód geotermalnych
pap/jw
26.06.2024, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

Kraków planuje w 2026 r. wykonać głęboki na 2 kilometry odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim; celem jest znalezienie wód geotermalnych - poinformował urząd miasta. Zadanie sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Odwiert wykona jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Prace geologiczne prowadzone będą na działce o powierzchni ok. 4,4 hektarów.

Wykorzystanie źródeł geotermalnych

“Miasto Kraków dostarcza ciepło do ponad 65 proc. mieszkańców i wciąż ma apetyt na więcej. Po uzyskaniu ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW determinacja do tego, by wykorzystać geotermalne źródła, jest jeszcze większa” – poinformował we wtorek urząd miasta. Dodał, że “Kraków zapłaci jedynie podatek VAT od kosztów całego przedsięwzięcia”.

Planowany odwiert badawczy pozwoli sprawdzić potencjał geotermalny ziemi w Przylasku Rusieckim. Tempo wiercenia i ilość wydobywanego urobku będzie uzależniona od twardości warstwy geologicznej. Jak podano, specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw.

Specjaliści przewidują, że woda w Przylasku Rusieckim na głębokości ok. 2 km może mieć nawet 55 st. C w złożu, co oznacza, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań.

Rozwój Krakowa

To też obszar realizacji projektu “Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, a wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa – zaznaczyło miasto.

W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku “Przylasek Rusiecki” oraz Park Naukowo-Technologiczny “Branice”. Zdaniem urzędników ośrodki te w przyszłości mogą być odbiorcami ciepła geotermalnego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024