Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kraków planuje poszukiwania wód geotermalnych

Kraków planuje poszukiwania wód geotermalnych
pap/jw
26.06.2024, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

Kraków planuje w 2026 r. wykonać głęboki na 2 kilometry odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim; celem jest znalezienie wód geotermalnych - poinformował urząd miasta. Zadanie sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Odwiert wykona jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Prace geologiczne prowadzone będą na działce o powierzchni ok. 4,4 hektarów.

Wykorzystanie źródeł geotermalnych

“Miasto Kraków dostarcza ciepło do ponad 65 proc. mieszkańców i wciąż ma apetyt na więcej. Po uzyskaniu ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW determinacja do tego, by wykorzystać geotermalne źródła, jest jeszcze większa” – poinformował we wtorek urząd miasta. Dodał, że “Kraków zapłaci jedynie podatek VAT od kosztów całego przedsięwzięcia”.

Planowany odwiert badawczy pozwoli sprawdzić potencjał geotermalny ziemi w Przylasku Rusieckim. Tempo wiercenia i ilość wydobywanego urobku będzie uzależniona od twardości warstwy geologicznej. Jak podano, specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw.

Specjaliści przewidują, że woda w Przylasku Rusieckim na głębokości ok. 2 km może mieć nawet 55 st. C w złożu, co oznacza, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań.

Rozwój Krakowa

To też obszar realizacji projektu “Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, a wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa – zaznaczyło miasto.

W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku “Przylasek Rusiecki” oraz Park Naukowo-Technologiczny “Branice”. Zdaniem urzędników ośrodki te w przyszłości mogą być odbiorcami ciepła geotermalnego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024