Nowoczesna, niepowtarzalna fontanna została uruchomiona w rewitalizowanym Parku Lotników Polskich w Krakowie.

Prace budowlane trwały od maja. Powstała nie tylko zupełnie nowa fontanna, ale zmieniło się także jej otoczenie. Wytryskujące w powietrze strumienie wody, które przybierają różne formy geometryczne, są podświetlane, co sprawia wrażenie, że woda ma różne kolory. Sterowane komputerowe sekwencje unoszącej się wody i feeria barw sprawiają niesamowite wrażenie.

Oddzieli park od ulicy

Nowa fontanna powstała dzięki zaangażowaniu się Wodociągów Miasta Krakowa w akcję rewitalizacji parków krakowskich. Na terenie parku, od strony alei Jana Pawła II, od 28 maja trwały prace budowlane, które dzięki dobrej pogodzie postępowały terminowo i zakończyły się planowo. W parku Lotników Polskich zamontowany został też nowy pitnik z wodą.

Kompozycja fontanny wpisuje się w układ całego placu. Utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w powierzchnie zielone trawników i rabat. Płyty kamienne, z których wykonana jest fontanna, nadają efekt płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewa się woda, całość tworzy kompozycję kaskad. Strumyki wody fontanny będą  unosiły się naprzemiennie od 1,5 m do 3 m,  dzięki temu skutecznie zostanie przesłonięty widok na ruchliwą al. Jana Pawła II, zapewniając spokój wypoczywającym w parku.

Pieniądze dla zwierząt

Projekt fontanny został przygotowany przez firmę Gajda Architektura Krajobrazu na podstawie koncepcji architekta Charlie Husseya z biura Sutherland Hussey Harris.

Uruchomienie fontanny będzie doskonałą okazją do przekazania na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pieniędzy, które pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa wyciągnęli z miejskich fontann w ciągu ostatniego sezonu. Wartość pozyskanego tą drogą bilonu została pomnożona przez 100, co dało pokaźną kwotę. Taka akcja będzie powtarzana każdego roku.

Rewitalizacja całego Parku Lotników Polskich potrwa do 2019 r.

Czytaj więcej

Skomentuj