W Krakowie trwają testy trzech tablic antysmogowych, które mają informować mieszkańców i turystów o stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu.

Pierwsza tablica została już zamontowana na rondzie Mogilskim w Krakowie. Cały system ma ruszyć na początku 2018 r. Pieniądze na urządzenia pochodzą z budżetu obywatelskiego.

Tablice informujące o smogu pojawią się w trzech lokalizacjach: poza rondem Mogilskim, także przy kinie Kijów na Alejach Trzech Wieszczów oraz na skrzyżowaniu ul. Dietla i Starowiślnej. Będzie na nich wyświetlane średnie stężenie pyłów z ośmiu stacji monitorujących jakość powietrza w Krakowie.

Kraków od lat zmaga się z problemem smogu. Jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Mieszkańcy regularnie ostrzegani są o niebezpiecznych poziomach smogu, w ramach walki z zanieczyszczeniami Kraków wprowadził własną uchwałę antysmogową. Obowiązują także przepisy dla całej Małopolski. W Krakowie organizowany jest także Smogathon – konkurencja wyłaniająca innowacyjne rozwiązania służące ochronie powietrza.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj