W Krakowie wyłoniono zwycięzców tegorocznego Smogathonu. Zwyciężył pomysł polegający na zamienianiu trującego dwutlenku węgla w tlen przez… dzieła sztuki.

Dzieło sztuki zamieniające dwutlenek węgla w tlen – takie rozwiązanie z Doliny Krzemowej wygrało trzecią edycję Smogathonu, największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie.

100 tys. dolarów trafiło do firmy Artveoli z San Francisco. 75 proc. kwoty ma zostać przeznaczone na realizację projektu w stolicy Małopolski. Technologia Artveoli to wyglądający jak obraz panel, który zamienia dwutlenek węgla w tlen przy pomocy fotosyntezy.

Zwycięski pomysł Artveoli – obrazy, które dzięki specjalnej technologii filtrują powietrze na zasadzie fotosyntezy

Droga do Krakowa prowadziła przez półfinały w pięciu miejscach na świecie – Berkley, Hongkongu, Indiach, Wielkiej Brytanii i Warszawie.

– Chcieliśmy mieć pewność, że wybierzemy najlepsze pomysły z całego świata. I rzeczywiście – wśród 120 zgłoszeń zabrakło jedynie przedstawicieli Antarktydy – opowiada Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Chmura pomysłów

Zespół Artveoli był jednym z dwunastu finalistów, którzy przyjechali w miniony weekend do Krakowa.

Wśród przedstawionych projektów znalazło się m.in. urządzenie Wynd, które składa się z oczyszczacza i czujnika powietrza, a całość kontrolowana jest przez aplikację na smartfonie lub tablecie.

Uczestnicy Smogathonu 2017

Finalistą Smogathonu był też Yosi Romano i jego wynalazek – poduszka dla dzieci Brizi, która wyposażona jest w specjalne filtry powietrza. Można ją wziąć np. na spacer, przez co rodzice mogą mieć mniej obaw, że ich pociechy będą narażone na działanie smogu.

Podczas wydarzenia nie zabrakło polskich technologii. Jedną z nich są specjalne filtry na okna firmy Respilon. Zawierające warstwę z nanowłókien siatki montuje się na oknie – pozwalają one wychwycić nawet 98 proc. cząstek pyłów PM2,5 oraz 83 proc. PM10.

Innowacje, wiedza i działania antysmogowe

Wielki finał Smogathonu poprzedziła całodniowa konferencja Global Clean Air Summit 2017, współorganizowana przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie. Wśród panelistów panowała zgodność co do tego, że podstawą skutecznych działań antysmogowych jest edukacja społeczna oraz zacieśnienie współpracy na szczeblu samorządowym i rządowym.

– Od dawna wiemy, co powinniśmy zrobić aby oddychać czystym powietrzem: wykonać rekomendacje wynikające z raportów Najwyższej Izby Kontroli. Podjąć uchwały antysmogowe, wyznaczyć normy dla paliw i kotłów – powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

– Decyzja o odchodzeniu od węgla jest niezbędna. Chiny mierzące się ze znacznie większym niż Polska problemem zanieczyszczenia powietrza miały odwagę ogłosić oficjalnie politykę zmniejszania zużycia węgla i wprowadzania samochodów elektrycznych – podkreślał prof. Michał Krzyżanowski, były dyrektor WHO.

Piotr Woźny z Ministerstwa Rozwoju zaznaczył, że należy odejść od polityki „niepodejmowania trudnych decyzji”.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj