Reklama

envicon 2023 ad1a

Kraków wspiera termomodernizację domów jednorodzinnych

Kraków wspiera termomodernizację domów jednorodzinnych
Barbara Krawczyk
13.09.2018, o godz. 10:58
czas czytania: około 2 minut
0

1 mln zł przeznaczono na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Krakowie. Dotacja będzie przyznawana m.in. na ocieplenia ścian, dachów i stropów oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Mieszkańcy Krakowa będą mogli złożyć wniosek między 24 września a 5 października. Z kolei termomodernizację mieszkańcy muszą wykonać do 10 listopada. Trzeba się więc pośpieszyć.

Kto skorzysta?

Program jest kierowany do osób fizycznych, których dochód gospodarstwa domowego nie przekracza 250 proc. kryterium dochodowego, o którym mowa odpowiednio w art. 8 ust. l pkt 1 i 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. do 1285 zł netto na miesiąc w gospodarstwie wieloosobowym i do 1585 zł netto na miesiąc w gospodarstwie jednoosobowym. Termomodernizacja budynku będzie musiała zostać wykonana na podstawie zaleceń zawartych w audycie energetycznym lub ocenie energetycznej. Maksymalna łączna kwota dotacji nie może przekroczyć 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 50 tys. zł.

W trosce o czyste powietrze

W tym roku program będzie realizowany pilotażowo, a przyznana kwota wystarczy dla 20 budynków. Zostanie ona przeprowadzona w domach jednorodzinnych gdzie jest ogrzewanie proekologiczne, a zmiana systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie proekologiczne nastąpiła po 13 września 2011 r. lub w przypadku gdy dom jest ogrzewany paliwem stałym, a wnioskodawca uzyskał dotację w ramach PONE lub złożył kompletny wniosek na zmianę systemu ogrzewania.

Termomodernizacja będzie obejmować docieplenie ścian zewnętrznych do 150 zł/m2, docieplenie dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją lub ostatnią ogrzewaną kondygnacją, również do 150 zł/m2. Ponadto obejmie docieplenie stropów nad nieogrzewaną piwnicą lub podłóg na gruncie w tej samej kwocie i wymianie okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych i obejmie maksymalnie 400 zł/m2 powierzchni.

Program termomodernizacji stanowi uzupełnienie prowadzonych dotychczas działań związanych z poprawą jakości powietrza i jest też dodatkową motywacją dla osób, które nie wymieniły jeszcze kotłowni lub pieców na paliwo stałe na rozwiązanie proekologiczne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023