Zgodnie z zapowiedziami, do krakowskiej zajezdni tramwajowej Podgórze dotarł pierwszy z 36 nowych, najdłuższych w Polsce tramwajów. Pojazd został wyprodukowany przez bydgoską fabrykę PESA Bydgoszcz S.A.

W poniedziałek, 29 czerwca, najnowszy krakowski tramwaj oglądał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Wiem, że mieszkańcy z niecierpliwością czekali na ten tramwaj. Tym bardziej cieszę się, że już wkrótce zacznie on wozić pasażerów na najpopularniejszych w Krakowie liniach nr 4 i 50, zastępując stare, wysłużone wagony z wysoką podłogą – mówił prezydent Krakowa.

Obecnie trwa łącznie wagonu i przygotowanie go do pierwszych, testowych przejazdów po krakowskich torowiskach. – Takie badania musi przejść każdy nowy typ tramwaju. Jednocześnie będą trwać szkolenia motorniczych i mechaników. Dopiero po zakończeniu szkoleń i pozytywnym wyniku badań tramwaj zacznie wozić pasażerów – informował Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK S.A. w Krakowie.

“Krakowiak”, czyli wygoda przede wszystkim

Nowy niskopodłogowy tramwaj został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i będzie mógł jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne panele, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym będą mogli doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne.

W tramwaju mile widziani będą także rowerzyści, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem. Wsiadając do nowego wagonu będą mieć do dyspozycji kilka poręczy, dzięki którym można bezpiecznie i komfortowo przewieźć rower.

To dopiero początek

– Bardzo nam zależało, aby tramwaj dotarł do Krakowa w czerwcu i aby jak najszybciej mógł służyć mieszkańcom. Cały czas trwają intensywne prace nad przygotowywaniem kolejnych pojazdów, które w najbliższych tygodniach będą dostarczane do Krakowa – zapewniał Tomasz Zaboklicki, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj