Radni krakowskiej Dzielnicy II postanowili odmienić życie towarzyskie osób starszych i stworzyć specjalnie dla nich… plac zabaw! Miejsce ma być pełne zieleni i przyrządów do ćwiczeń – zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Plan zrodził się w głowie radnej Agnieszki Pasieki, która przeczytała o podobnym placu w Manchesterze.

– "Taki plac jest wyposażony w specjalne przyrządy do ćwiczeń, które pomagają utrzymać w dobrej kondycji plecy, nogi i ręce seniorów, a jednocześnie są dla nich w pełni bezpieczne" – opowiada Pasieka. – "Projektanci pomyśleli także o ćwiczeniu umysłu, umieszczając w wielu miejscach cytaty ze słynnych filozofów. Koszt wcale nie jest duży, bo jedynie 15 tys. funtów, czyli ok. 60 tys. zł".

Na wzór angielskiego placu zabaw, radni chcieliby umieścić go obok ogródka jordanowskiego dla dzieci, by dziadkowie i wnuczęta mogli wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

W Małopolsce mieszka około 3 mln osób. Z tego ok. 820 tys. to ludzie powyżej 60. roku życia. To prawie 25 proc. całej populacji. Jak opowiada, Magdalena Bassara, przewodnicząca krakowskiej "dwójki", dzielnica jest zamieszkana przez osoby starsze, które chętnie wyszłyby z domu, gdyby tylko miały dokąd…

Źródło: "Polska Gazeta Krakowska"

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj