Krakowscy strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole asntysmogowe

Krakowscy strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole asntysmogowe
Bartłomiej Leśniewski
17.10.2023, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

W związku ze startem nowego sezonu grzewczego krakowscy strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej obowiązującej od czterech lat w Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

 Każdy piec pod kontrolą

Jak przekonuje krakowski magistrat dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Z każdym kolejnym rokiem powietrze w stolicy Małopolski jest coraz lepsze. Wpływ na taki stan rzeczy ma uchwała antysmogowa, a ponadto działania informacyjne i edukacyjne miasta.

Dzięki nim Kraków coraz częściej określa się mianem ekologicznej metropolii, która pokazała jak skutecznie minimalizować skutki niskiej emisji, ograniczając zdecydowanie liczbę czynnych palenisk węglowych – przekonuje Urząd Miasta Kraków.

Każde z czynnych palenisk może być skontrolowane przez strażników miejskich. Władze Krakowa deklarują, że zamierzają dotrzeć do każdego domostwa z takim paleniskiem przynajmniej raz na cały sezon grzewczy.

„Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne” – zapewnia Urząd Miasta Kraków.

Zgłoszenia

Nieprawidłowości dotyczące spalania zakazanych paliw stałych lub odpadów należy zgłaszać dzwoniąc bezpośrednio pod bezpłatny nr interwencyjny 986. Częste i dokładne kontrole sprawiają, że zgłoszeń jest coraz mniej.

„Z przeprowadzonych analiz jasno wynika, że liczba zgłoszeń wpływających do dyżurnych straży miejskiej z roku na rok maleje, a do tego zdecydowana większość z nich dotyczy posesji i nieruchomości znajdujących się na terenie gmin ościennych” – komunikuje krakowski magistrat.

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa (pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tysięcy złotych).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024