Międzynarodowe jury wyróżniło starania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w zakresie integracji ze społecznością lokalną. Ekospalarnia jest największym tego typu zakładem w Polsce, a jej budowa nie była przypadkowa, ponieważ miała na celu zamknięcie pętli systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie.
Potrzeby mieszkańców
Przez blisko siedem lat przekształcono termicznie ponad 1,5 miliona ton odpadów pochodzących od mieszkańców miasta. W tym czasie w procesie odzysku ciepła wytworzono ponad 6,4 mln GJ energii cieplnej, która trafiła do sieci ciepłowniczej, zabezpieczając ok. 10 proc. zapotrzebowania mieszkańców. Odzyskana energia elektryczna, której od początku istnienia zakładu wyprodukowano aż 590 000 MWh, trafia do miejskiej sieci elektroenergetycznej, w tym przede wszystkim do mieszkańców Nowej Huty.
– Przyjmujemy odpady od mieszkańców i również dla mieszkańców produkujemy energię elektryczną i cieplną. W Europie to nie zawsze jest takie oczywiste, natomiast Krakowski Holding Komunalny jako spółka miejska zabezpiecza potrzeby swoich najbliższych sąsiadów – powiedział Jakub Bator, członek zarządu KHK ds. produkcji, który odebrał nagrodę w Berlinie.
Dzień otwarty
Ekospalarnia to nie tylko termiczne przekształcanie odpadów. KHK prowadzi szereg projektów związanych z kulturą, edukacją i promocją, które są realizowane we współpracy z Radą Dzielnicy XVIII Nowa Huta. – Prowadzimy wiele inwestycji i nie zapominamy o współpracy z mieszkańcami. Nie ma dobrze funkcjonującej spółki komunalnej bez opierania się o dialog i wsłuchiwanie się w głos najbliższych sąsiadów. Doceniono również to, że podczas budowy Ekospalarni miasto podpisało z mieszkańcami umowę społeczną.
Miasto Kraków w tym obszarze zrealizowało szereg działań inwestycyjnych oraz projektów modernizacyjnych dla mieszkańców dzielnicy, w której powstała spalarnia. Dodatkowo Ekospalarnia zadbała o zieleń, przeprowadzono nasadzenia ponad 600 drzew i 2800 krzewów. Te zadania na pewno będziemy kontynuować – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego.
Od początku istnienia Ekospalarnię odwiedziło w celach edukacyjnych ponad 28 tysięcy osób. W każdą pierwszą sobotę października zakład organizuje Dzień otwarty, podczas którego corocznie blisko 1000 osób odwiedza budynek krakowskiego zakładu – najmłodsi i nieco starsi zwiedzają ścieżkę edukacyjną i mają szansę zapoznać się procesem powstawania ciepła i prądu z odpadów. Temu wydarzeniu zawsze towarzyszą specjalne atrakcje.
Co robi CEWEP?
Dotychczas realizowane projekty w ramach współpracy z Dzielnicą XVIII dotyczą wspierania szkół i instytucji kultury, inwestycji w zieleń, współorganizacji wydarzeń plenerowych, modernizacje placów zabaw i partycypacji w miejskich inwestycjach, które realizowane są w Nowej Hucie.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (CEWEP) reprezentujące ponad 400 zakładów z 23 krajów. Członkowie stowarzyszenia są zobowiązani do zapewnienia wysokich standardów środowiskowych, osiągnięcia niskiej emisji i utrzymania najnowocześniejszej produkcji energii z odpadów pozostałych, których nie można poddać recyklingowi w sposób zrównoważony. CEWEP wpływa na zmiany europejskiego prawodawstwa dotyczącego środowiska i energii, związanego z zakładami przetwarzającymi odpady na energię poprzez m.in. bliski i stały kontakt z instytucjami europejskimi oraz analizę i aktywny wkład w politykę środowiskową i energetyczną UE.
Komentarze (0)