Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Krakowska Strefa Czystego Transportu z opóźnieniem

Krakowska Strefa Czystego Transportu z opóźnieniem
Bartłomiej Leśniewski
17.05.2024, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, przekazał, że Strefa Czystego Transportu (SCT) nie może wejść w życie od 1 lipca tego roku ponieważ miasto nie jest przygotowane technicznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

„Prezydent zapowiedział, że zgodnie z obietnicami złożonymi w kampanii wyborczej, założenia SCT w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Publicznego zostaną ponownie przedyskutowane z mieszkańcami” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

Uchwała na nowo, czy poprawki

– W tej sytuacji są dwa wyjścia. Albo uchylić obecną uchwałę w sprawie SCT, co jest w kompetencjach miejskich radnych i napisać uchwałę od nowa, albo dokonać zmian w obecnej uchwale np. terminowych, czasu i obszaru obowiązywania – mówi prezydent Miszalski.

Przypomnijmy, 11 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił dotychczasową uchwałę o SCT. Wyrok jest nieprawomocny, ponieważ wpłynęły na niego dwie skargi kasacyjne.

Skargi kasacyjne

Jedną złożył mieszkaniec Bartłomiej Krzych, który zaskarżył wyrok w punkcie I, drugą złożyła fundacja Frank Bold, która zaskarżyła wyrok w punkcie III, w którym WSA stwierdził nieważność całej uchwały o SCT. Stąd w obu zaskarżonych punktach wyrok WSA nie jest prawomocny.

„Oznacza to, że na ten moment uchwała obowiązuje, a zgodnie ze stanem faktycznym na dzisiaj, jej założenia zaczęłyby obowiązywać od 1 lipca 2024 r., zgodnie z zapisami przyjętymi przez  Radę Miasta Krakowa 23 listopada 2022 r.” – podkreśla Urząd MiastaKraków. Tego właśnie chce uniknąć nowy prezydent miasta.

Na koniec 2022 roku w Europie było 320 SCT, a do końca 2025 roku ma być ich. W Polsce jak dotychczas nie powstała żadna.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024