Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Krakowskie uczelnie wezmą udział w rewitalizacji terenów Nowej Huty

Krakowskie uczelnie wezmą udział w rewitalizacji terenów Nowej Huty
mm
04.02.2015, o godz. 9:32
czas czytania: około 2 minut
0

Krakowskie uczelnie wyższe pomogą wojewodzie małopolskiemu w realizacji projektu inwestycyjnego na poprzemysłowych terenach huty w Krakowie. Zgodnie z planami ma tam powstać „laboratorium inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

We wtorek wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz rektorzy ośmiu krakowskich uczelni podpisali deklarację współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu pod nazwą „nh2”. Wśród uczelni są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy.

Porozumienie dotyczy około 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. Spółka przekaże je na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

„Budujemy coś, co nie ma przykładu w Polsce, z żadnym innym mieście, bo siłą Krakowa jest współpracujące ze sobą środowisko akademickie” – mówił Miller. Jak podkreślił, na pozyskanych terenach zamiast pozostałości po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. „To będzie obszar, gdzie w praktyce będzie można pokazać, jak ma wyglądać inteligentne miasto” – dodał wojewoda. Według niego projekt realizowany na b. terenach ArcelorMittal Poland będzie częścią większego przedsięwzięcia – “Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.

Projekt ten zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie. Według władz w perspektywie wielu lat na tym obszarze będzie szansa na stworzenie około 30 – 40 tys. miejsc pracy, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także gmin ościennych. Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. Dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.

Osią, dookoła której ma się rozwijać nowa dzielnica, jest ul. Igołomska, a najważniejszą inwestycją będzie stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego w Branicach, przeznaczonego dla inwestorów, w szczególności dla innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i nowoczesnego przemysłu.

Wschód Krakowa ma być także miejscem wydarzeń kulturalnych i wypoczynku. W tym celu planowane jest utworzenie Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0 o powierzchni ok. 37 hektarów oraz zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego na cel rekreacyjny i wypoczynkowy.

Wartość projektu “Kraków Nowa Huta Przyszłości” wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024