W wywiadzie dla dziennika “Polska” minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiada zmiany w przepisach dotyczących władztwa nad odpadami wbrew silnemu lobbingowi firm wywożących odpady.

"W Polsce jest tylko jedna spalarnia odpadów, bo żeby dostać kredyt na nowe zakłady, trzeba wykazać się władztwem nad odpadami. Samorządy więc nie mają takich możliwości, a firmy tego nie chcą, bo priorytetem jest dla nich zysk. Władztwo nad odpadami należy zatem bezwzględnie powierzyć samorządom. Tak jest w 25 krajach Unii Europejskiej. Burmistrz i urzędnicy staraliby się zrobić to i tanio, i dobrze, bo zależy im na następnej kadencji. Na drodze przetargu wybierać będą operatora i w umowie zawrą sposób zagospodarowania odpadów. Skończą się też czasy, gdy na jedną ulicę podjeżdżają cztery śmieciarki" – tak w wywiadzie dla dziennika "Polska" mówi minister środowiska Andrzej Kraszewski.

"Lobbing dotychczasowych władców strumienia odpadów jest bardzo silny: docierają do rządu i do Sejmu. Szermują hasłami wolności gospodarowania, utraty miejsc pracy, straszą wzrostem podatków i korupcją. Musimy zatem odpowiedzieć na obawy innych resortów, np. o ochronie miejsc pracy, konkurencji. Jeżeli tego nie zrobimy porządnie, ta reforma załamie się pod naciskiem lobby firm wywożących odpady tak jak dwie poprzednie. Musimy mieć kształt ustawy, z którą pójdziemy do parlamentu – reszta to już obrona przed lobbingiem przedsiębiorców, którzy właśnie w Sejmie zabijali reformę podczas poprzednich prób. Teraz będziemy dobrze przygotowani" – zapowiada minister. 

źródło: http://www.polskatimes.pl/pieniadze/297833,kraszewski-opanowac-zalew-smieci,id,t.html


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj