Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Wrocław. Część Lasu Pilczyckiego ustanowiono rezerwatem przyrody

Wrocław. Część Lasu Pilczyckiego ustanowiono rezerwatem przyrody FB/RDLP we Wrocławiu
KP/PAP
15.06.2026, o godz. 15:29
czas czytania: około 3 minut
0

We Wrocławiu został ustanowiony rezerwat przyrody „Las Pilczycki”. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta na prawym brzegu rzeki Ślęzy w miejscu jej ujścia do Odry. Obejmuje ponad 13 hektarów. W jego otwarciu wzięła udział ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b odpady z kanalizacji webinar [01.07-14.07.26]

Jest to pierwszy rezerwat, który został ustanowiony w granicach administracyjnych Wrocławia. – Tego typu obiekty w granicach administracyjnych miast są już dość sporą rzadkością, ale stanowiąc tak bogaty obszar, musimy starać się zachować je dla kolejnych pokoleń, ponieważ […] mamy już udokumentowane, z jak dużą utratą bioróżnorodności mamy do czynienia – powiedziała Hennig-Kloska.

Jak dodała, chce, aby las dalej był oazą zachodzących w nim procesów naturalnych, a jego powierzchnia przedmiotem dalszych ekspertyz i analiz naukowców, którzy będą te procesy śledzić. – Mnie osobiście rezerwaty miejskie cieszą w sposób wyjątkowy. One z naturalnych względów są rzadsze, bo miasta są bardziej zabudowane, są bardziej pod agresją samorządów, inwestorów, które realizują tu po prostu zadania na rzecz mieszkańców – podkreśliła ministra klimatu i środowiska. Dodała, że takie rezerwaty są płucami miast.

Zaznaczyła też, że choć dla miejscowej ludności są miejscami wypoczynku, stanowią również miejsce do edukacji ekologicznej i oazę bioróżnorodności.

Przy ujściu Ślęzy

Ideą powstania wrocławskiego rezerwatu jest zachowanie kompleksu leśnego położonego przy ujściu rzeki Ślęzy do Odry. To nadrzeczne lasy łęgowe wraz z występującą tu fauną i florą. Od wschodniej strony granicę rezerwatu stanowi bezleśny pas drogowy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8, przebiegającej w tym miejscu na wysokiej estakadzie, co umożliwia migrację zwierząt.

Drzewostan składa się z dobrze zachowanych łęgów dębowo-wiązowo-jesionowych. Lasy są siedliskiem bogatej entomofauny związanej ze starolasami, z liczną grupą gatunków rzadkich, chronionych i zagrożonych.


Warszawa. W parkowych stawach trwa odłów gatunków inwazyjnych


Reliktowy gatunek chrząszcza, wydra i bóbr

Jak wyjaśnili leśnicy z Nadleśnictwa Miękinia, występują tu m.in.: pachnica dębowa (Osmoderma eremita), kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) czy kwietnica okazała (Protaetia speciosissima). Na terenie Lasu Lipczyckiego występuje też Leiestes seminiger – bardzo rzadki chrząszcz z rodziny wygłodkowatych (Endomychidae); to reliktowy gatunek puszczański związany z wilgotnym, rozłożonym drewnem. Wśród ptaków pojawiają się rzadkie gatunki dzięciołów (czarne Dryocopus martius, duże Dendrocopos major, średnie Dendrocoptes medius i zielone Picus viridis), a wśród ssaków – wydra (Lutra lutra) i bóbr europejski (Castor fiber).

Zdaniem leśników dużą wartość przyrodniczą rezerwatu stanowią liczne, stojące i leżące martwe drzewa zasiedlone przez ptaki, owady, grzyby i inne organizmy, będące ważną częścią naturalnego ekosystemu leśnego.

Rezerwat będzie nosił imię prof. Dariusza Tarnawskiego. To zmarły w 2021 r. były dyrektor i współtwórca Instytutu Biologii Środowiskowej i pierwszy kierownik Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Wrocławiem był związany od studiów, które rozpoczął w 1972 r. Urodził się w 1953 r. w Ząbkowicach Śląskich.

Dziki teren w mieście

Wyznaczony jako rezerwat teren Lasu Pilczyckiego zdaniem leśników nie jest rekreacyjnie wykorzystywany przez mieszkańców. Znajduje się tu jedynie jedna wydeptana ścieżka wzdłuż rzeki Ślęzy i Odry. Jego pozostała część cieszy się dużą popularnością i ma charakter bardziej parku miejskiego niż rezerwatu przyrody.

Las Pilczycki w całości chroniony jest w ramach obszaru Natura 2000. Koncepcja utworzenia w nim rezerwatu przyrody została poddana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu zaopiniowaniu przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody. Ta pozytywnie wypowiedziała się o częściowym objęciu lasu ochroną rezerwatową.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [01.07-02.09.26] hasło 4 – dokąd zmierza [rotujący]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026