1 / 4

Ponad 135 mln zł ma kosztować budowa nowego bloku energetycznego w Krośnie. Inwestycja, którą realizuje Krośnieński Holding Komunalny, ma być gotowa do 2024 r. Blok opalany będzie paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.

Jak poinformował prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHK) Janusz Fic, podpisana została już umowa z wykonawcą nowego bloku. Dodał, że jest to największa w dotychczasowej historii spółki inwestycja.

22 tys. ton odpadów rocznie do spalenia

Instalacja ma powstać na terenie Elektrociepłowni Krosno przy ul. Sikorskiego; ma spalać rocznie ok. 22 tys. ton odpadów oraz produkować w skojarzeniu energię cieplną (moc 6,4 MW) i energię elektryczną (1,6 MW). Ma to być obiekt spełniający wszystkie normy środowiskowe.

Dofinansowanie z NFOŚiGW

Na budowę bloku energetycznego krośnieński holding otrzymał ponad 111 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z tego 50 mln zł w formie dotacji i 61,7 mln zł w formie preferencyjnej pożyczki – z możliwością jej częściowego umorzenia do 5 mln zł.

Jak podkreślił Fic, budowa bloku jest rozwiązaniem problemu z zagospodarowaniem pozostałości z sortowania odpadów komunalnych nie tylko Krosna, ale także 27 innych gmin, które w ramach porozumienia dostarczają odpady do krośnieńskiej instalacji przetwarzania odpadów.

Krosno odchodzi od węgla

Budowa bloku pozwoli zminimalizować, a docelowo nawet odejść od użycia węgla w ciepłownictwie komunalnym na terenie Krosna. Według szacunków, po uruchomieniu bloku w 2024 r. ponad 50 proc. ciepła w miejskim systemie ciepłowniczym będzie pochodzić z termicznego przekształcenia pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych, a pozostała część z biomasy.

Energia elektryczna, którą będzie produkował blok, będzie wykorzystywana na potrzeby KHK oraz jednostek miejskich.

Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Instal Warszawa (lider) i Dalkia Wastenergy (partner). Zadaniem konsorcjum będzie m.in.: zaprojektowanie bloku energetycznego i uzyskanie niezbędnych decyzji oraz pozwoleń, wykonanie wszystkich prac budowlanych, dostawczych i montażowych, jak również uruchomienie całej instalacji, uzyskanie decyzji na jej eksploatację, a także nadzór nad jej rozruchem i początkową pracą.

Budowa nowego bloku kosztować będzie ponad 135 mln zł, inwestycja ma być gotowa w 2024 r.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj