Kto odpowiada za hydranty?

Kto odpowiada za hydranty?
ko
16.11.2019, o godz. 7:34
czas czytania: około 2 minut
0

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie ochrony przeciwpożarowej należy do zadań własnych gminy. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi dbać o stan sieci i urządzeń, które temu służą, w tym hydrantów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sieć wodociągowa musi być dostosowana do celów przeciwpożarowych. Stanowi ona źródło wody i powinna być zasilana z pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innych urządzeń zapewniających wymaganą wydajność i ciśnienie w hydrantach zewnętrznych, nawet tych niekorzystnie ulokowanych.

Z punktu widzenia działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego trzeba te urządzenia i sieci utrzymywać oraz ponosić koszty tych działań.

Dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Utrzymanie sieci hydrantów związane jest z bieżącą eksploatacją, pomiarami wydajności i odpowiednim ciśnieniem w hydrantach, naprawami i konserwacjami oraz wymianą samych hydrantów i zasuw.

Hydranty zewnętrzne, zainstalowane na sieci wodociągowej przeciwpożarowej, powinny być wyposażone w odcięcia umożliwiające odłączania ich od sieci. Odcięcia te muszą pozostawać w położeniu otwartym podczas normalnej eksploatacji sieci.

Usytuowanie hydrantów powinno spełnić określone warunki: być usytuowane w miejscach dostępnych z głównych dróg komunikacyjnych na terenie jednostki osadniczej, być odpowiednio oznakowane. Przy hydrancie należy przewidzieć stanowisko czerpania wody o wymiarach zapewniających swobodny dostęp do hydrantu.

Hydranty zewnętrze mają być też poddawane przeglądom, konserwacji i być zabezpieczone. Więcej o kosztach utrzymania hydrantów można przeczytać w artykule Romana Kotapskiego w miesięczniku “Wodociągi-Kanalizacja”.

Sprawdzą 100 tys. hydrantów

Warszawskie MPWiK rozstrzygnęło właśnie przetarg na audyt sieci hydrantów. Jest to aż 100 tys. jednostek, które trzeba sprawdzić i opisać przez najbliższe dwa lata.

Przegląd hydrantów wraz z testowaniem ich ciśnienia nominalnego i wydajności mierzonej na zaworach hydrantowych wykonają specjaliści z Saur Polska z podwykonawcami. Każdy hydrant będzie podlegał kontroli jego statystyki, dostępności, mocy i przepływu.

– Cała praca nasza oraz naszych współpracowników, w ramach tego zlecenia, ma na celu weryfikację, czy zapewnione są właściwe parametry wodne sieci wodociągowej w zakresie nominalnej wydajności i ciśnienia na zaworach. Jest to niezbędne do skutecznego przeprowadzania ewentualnych akcji gaśniczych, przez służby straży pożarnej. Sprawne hydranty to jeden z niezwykle istotnych elementów w zakresie bezpieczeństwa Warszawiaków – informuje Magdalena Markiewicz, prezes zarządu Saur Polska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024