Na realizację zadań wieloletnich z ogólnej kwoty nie może zostać wydane więcej niż 62 mln zł. Nabór wniosków formalnie ogłoszono w piątek, a można je składać do 26 sierpnia 2024 r.
Kontynuacja programu
Wojewoda kujawsko-pomorski na konferencji prasowej podkreślił, że program realizowany od wielu lat zarówno przez ostatnie rządy, jak i wcześniejsze, jest dobrym programem i słusznie, że został utrzymany. Zaznaczył, że wcale nie jest tak, że trzeba krytykować wszystko co robili poprzednicy.
Sztybel poinformował, że ocenił realizację programu przez poprzedników pod względem formalnym oraz moralno-politycznym. Jego zdaniem od strony formalnej na poziomie prac w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, jak i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wszystko było w porządku, zgodnie z ustawą. Jeśli chodzi o aspekt moralno-polityczny to – ocenił – w KPUW wszystko było porządku, ale już tak nie było w KPRM.
Nieprawidłowość moralno-polityczna?
“Problem zaczyna się na poziomie Kancelarii Premiera, ponieważ program ma mechanizm tzw. wkładu własnego. Na podstawie dochodu gmin ustala się próg wkładu własnego – największe możliwe dofinansowanie to 80 proc. Na poziomie Kancelarii Premiera już po rozstrzygnięciu w województwach niektóre samorządy otrzymywały wyższe dofinansowanie. Dzięki temu musiały ponosić mniejszy koszt własny i na tym polegała nieprawidłowość moralno-polityczna, bo formalnie pan premier miał do tego prawo” – powiedział Sztybel.
Wojewoda podkreślił, że dofinansowanie zadań przyznawane będzie na podstawie obowiązujących kryteriów, stworzona zostanie specjalna lista rankingowa. Każdy samorząd może złożyć dwa projekty, ale w takim przypadku musi wskazać projekt priorytetowy. W pierwszym rzędzie dofinasowanie będzie przyznawane na zadania priorytetowe, tak aby każdy samorząd otrzymał środki przynajmniej na jedno zadanie. Chodzi o to, by nie było sytuacji, że jedne samorządy otrzymają pieniądze na dwa zadania, a inne wcale.
Siedem kryteriów oceny wniosków
Kierownik w Wydziale Inwestycji KPUW Katarzyna Szpakowska doprecyzowała, że wnioski o dofinansowanie będą oceniane według siedmiu kryteriów: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg, zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, dostęp drogi do terenów inwestycyjnych, przygotowanie inwestycji do realizacji i rodzaj zadania, okres realizacji zadnia.
Z puli środków przyznanych na województwo 70 proc. przewidziane jest na zadania powiatowe, a 30 proc. na zadania gminne. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 80 proc., do 30 mln zł.
Komentarze (0)