Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kurtyka: mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej

Kurtyka: mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej
PAP/dom
18.05.2021, o godz. 12:20
czas czytania: około 2 minut
0

Mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej, m.in. w ramach dofinansowania z NFOŚiGW oraz funduszy unijnych - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas spotkania dotyczącego utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Michał Kurtyka podkreślał, że Podkarpacka Dolina Wodorowa wpisuje się w działania przedstawione w programie Polski Ład, zapewniając wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego. Jak mówił szef MKiŚ, resort wraz z Krzysztofem Kubowem, rządowym pełnomocnikiem ds. gospodarki wodorowej, od miesięcy przygotowuje strategię wodorową.

– Słowem kluczem dla strategii jest współpraca. Choć mamy inżynierów i techników, to w wypadku bardzo nowoczesnych technologii potrzebny jest krok naprzód. Region podkarpacki i Rzeszów są dobrze przygotowane, by podjąć się tej roli – mówił Kurtyka. – Rozmawiałem z elektrociepłownikami z regionu, którzy mówią, że jedna z nich jest przystosowana do nawet 20 proc. konsumpcji wodoru w swoim dzisiejszym zużyciu. Ale chcielibyśmy w 2030 r. mieć pierwszą w Polsce 50-megawatową elektrociepłownię napędzaną w pełni wodorem. Chcielibyśmy mieć również między 800 a 1000 autobusów w 2030 r., pierwsze lokomotywy wodorowe, a także 2 GW elektrolizerów wodorowych pracujących na potrzeby bardzo różnych gałęzi, przede wszystkim przemysłu.

Szef resortu klimatu zadeklarował także, iż MKiŚ oraz cały rząd wspierają przedsięwzięcia modernizacyjne.

– Już dziś NFOŚiGW uruchomił warty 600 mln zł program “Nowa energia” właśnie na gospodarkę wodorową. Uruchomiliśmy nabór na polskie projekty dla inicjatywy unijnej IPCEI (Important Projects of Common European Interest ). Mamy zgłoszone w Krajowym Planie Odbudowy 800 mln euro, które trafi do polskiej gospodarki – powiedział minister dodając, że nowe programy są szansą dla regionu i miasta oraz przełożą się na wysokopłatne miejsca pracy.

O stacjach tankowania wodorem czyli nowej perspektywie rozwoju transportu niskoemisyjnego dla gmin, rozmawiać będziemy (między innymi) podczas bezpłatnego webinarium “EKOMOBILNOŚĆ w obszarze usług publicznych” w poniedziałek 24 maja 2021 r. od godziny 10. Rejestracji dokonać można TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024