– Kurtyna wodna to stosunkowo niedrogie urządzenie przeznaczone do chłodzenia powietrza poprzez rozpylanie wody w swoim otoczeniu. Woda tworzy delikatną, przyjemnie orzeźwiającą mgiełkę. Temperatura wokół urządzenia obniża się o około 6 stopni – opisuje portal budownictwo.pl.
W Katowicach
Katowice w walce przeciwko wysokimi temperaturami ustawiły 15. kurtyn wodnych.
„Dzięki nim mieszkańcy czy turyści mogą poczuć ulgę podczas wysokich temperatur. Kurtyna tworzy wachlarz wodny, sięgający nawet 3-4 metrów. W przeciwieństwie do fontann, mgiełki wodne korzystają z otwartego obiegu wody. Są też szczególnie lubiane przez dzieci” – opisuje PAP.
– W najbliższych dniach temperatura może przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza, dlatego w przestrzeni miejskiej rozlokowaliśmy 15 kurtyn wodnych. Przypomnę, że w trakcie upałów świetną propozycją jest spędzenie czasu na wodnych placach zabaw, a także na miejskich kąpieliskach. W nadchodzących gorących dniach pamiętajmy także o piciu dużej ilości wody. W Katowicach śmiało można pić wodę prosto z kranu, bo jest ona dobrej jakości – zapewnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Woda bezpieczna i zdrowa
– Trzy kurtyny wodne dadzą ulgę od upałów mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla – donosi portal kk24.pl. Urządzenia zostały umieszczone na kozielskim rynku, przy Domu Kultury Chemik oraz na strefie rekreacyjno-sportowej przy ul. Kośnego. W tej ostatniej lokalizacji, gdzie w szczególności kurtyna jest wielką atrakcją dla najmłodszych.
W Zielonej Górze także zainstalowano trzy kurtyny. Znajdujące się w miejscach, gdzie w ciągu mamy najwięcej spacerowiczów. „Schłodzić się można zatem na deptaku przy pomniku Bachusa, przy Ratuszu, na Placu Bohaterów Westerplatte” – donosi „Gazeta Lubuska”.
– To jest taka odpowiedź wodociągów na zapotrzebowanie mieszkańców. Wielu zielonogórzan, turystów jest zmuszonych, albo z wyboru zwiedza nasze miasto zwłaszcza w godzinach szczytu upału. Uruchomienie tych kurtyn jest podyktowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno ludzi jak i zwierząt, naszych milusińskich. Każdy może korzystać z tej wody, jest pochodzi ona bezpośrednio z wodociągu, jest bezpieczna, zdrowa i nie szkodzi – wyjaśnia Monika Turzańska, pełnomocnik prezesa ds. zarządzania w Zielonogórskich Wodociągach.
W Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) kurtyny wodne zamontowano na placu Barnima, na gryfińskim nabrzeżu i na Górnym Tarasie na „Kwadracie”. Wydobywająca się z trzech stron delikatna mgiełka chłodzi i daje wytchnienie. – Poza tym kurtyna ma zainstalowany kranik, więc wystarczy podejść, przycisnąć i woda leci skierowanym w górę strumieniem” – opisuje portal igryfino.pl.
Taką wodą – można z kolei napełnić bidon i… spacerować dalej.
Jak to działa?
Kurtyny wodne to system oparty na wykorzystaniu strumienia wody, który rozpylany jest w formie kurtyny nad obszarem, który ma zostać ochłodzony. Kiedy woda zetknie się z powietrzem, dochodzi do procesu parowania, który natychmiast miejscowo obniża temperaturę.
Kurtyny są stawiane w tych miejscach, w których upały latem są najdokuczliwsze dla ludzi, a więc szczególnie dla osób starszych i dzieci. Często dotyczy to samych centrów miast, w których brakuje zbiorników wodnych czy zieleni, a wysokie temperatury szczególnie dają się we znaki. Kurtyny mogą być też montowane latem w miejscowościach turystycznych, gdzie jest duży przepływ wczasowiczów. Z racji większych wymogów stawianych takim urządzeniom w zakresie wydajności działania i trwałości są też droższe od tych do użytku domowego i kosztują zwykle około kilku – kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od parametrów technicznych i wykorzystanych materiałów.
Komentarze (0)