Las w goglach VR - pierwsze takie multimedialne centrum edukacji leśnej

Las w goglach VR - pierwsze takie multimedialne centrum edukacji leśnej
MŁ/PAP
29.01.2023, o godz. 12:29
czas czytania: około 3 minut
0

Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę. W Nadleśnictwie Oborniki powstało Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej - pierwsze takie miejsce w kraju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak powiedział PAP w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak, Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Oborniki to jedyne takie miejsce w Polsce.

Nauka przez doświadczanie

– Nie ma drugiej takiej izby na terenie lasów państwowych, gdzie przy pomocy wirtualnej rzeczywistości możemy się dowiedzieć, jak funkcjonuje las – gdzie wszystkiego uczymy się przez doświadczenie. W centrum sami możemy wszystko poznać – dowiedzieć się, jakie są gatunki drzew, co nam dają drzewa i las zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnie – podkreślił.

Dodał, że Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej to miejsce, w którym edukacja łączy się z dobrą zabawą i nowoczesną technologią, które zostało stworzone z myślą, by „zaciekawić, zaktywizować i w połączniu z tradycyjnym wyjściem do lasu pokazać, jak lasy, jak przyroda funkcjonuje i co się w niej dzieje”.

13 punktów ekspozycyjnych

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej oparte jest na multimediach. 13 punktów ekspozycyjnych zostało wykonanych z drewna, by w pełni wyeksponować potencjał tego ekologicznego, odnawialnego materiału. Każde stanowisko niesie także dużą dawkę wiedzy. W Centrum z pomocą rozszerzonej rzeczywistości można m.in. własnoręcznie posadzić drzewo, zasiąść w kabinie harwestera czy spróbować łapać promienie słońca niczym liście drzew.

Virtual Reality

– Centrum daje nam mnóstwo możliwości, bo wszystkiego w lesie nie jesteśmy w stanie za każdym razem pokazać. Nie jesteśmy w stanie np. o każdej porze roku posadzić drzewa – a w Centrum możemy spróbować to zrobić zakładając gogle VR. Można tam także spróbować – wirtualnie – własnoręcznie ściąć drzewo pilarką, zasiąść w kabinie harwestera, ale też dowiedzieć się o roli i znaczeniu drewna w przyrodzie i gospodarce – powiedział.

Maćkowiak podkreślił, że leśnicy z Obornik na stworzenie w Wielkopolsce tego multimedialnego centrum edukacji leśnej otrzymali ze środków UE ponad 3 mln zł.

Jak tłumaczył zastępca nadleśniczego ds. rozwoju Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator: – sięgnęliśmy po najnowsze technologie. Od zabawy w łapanie strumieni światła w procesie fotosyntezy, przez fizyczne pokazanie, jak drzewa transportują wodę w pniach, aż po narzędzia wirtualnej rzeczywistości. Mamy jedyny symulator harwestera i pilarki w Polsce dedykowany edukacji leśnej (w ośrodkach leśnych), oczywiście poza profesjonalnym sprzętem szkoleniowym dla operatorów. Przyświeca nam zasada: nauka przez zabawę i zaangażowanie – podkreślił.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik zaznaczył, że – tłem naszej wystawy jest edukacja społeczeństwa w kierunku oszczędnego korzystania z zasobów przyrody. Musimy pamiętać, że to od nas należy utrzymanie środowiska w takim stanie, by dobrze w nim się czuli nasi następcy, dzieci i wnuki. Dodatkowo jestem przekonany, że pobyt w izbie będzie niezapomnianym doświadczeniem dla lokalnej społeczności – wskazał.

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej można odwiedzać od poniedziałku do soboty po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Nadleśnictwem.

Innowacyjne nadleśnictwo

Dyrektor RDLP w Poznaniu dr. inż. Andrzej Konieczny uważa, że Nadleśnictwo Oborniki jest najbardziej innowacyjnym nadleśnictwem poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. – Tutejsi leśnicy są pełni pasji i zaangażowania. Umożliwia to powstanie takich wyjątkowych centrów edukacji leśnej – dodał.

Windą do lasu

Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki środkom UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, w ramach 2 projektów: „Windą do lasu – kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonej gospodarce leśnej wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych”, oraz „Windą do lasu – kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych – II etap.”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024