Spółka inżynierii środowiska PP-EKO w konsorcjum z firmą budownictwa inżynieryjnego AZ-BUD prowadzą intensywne prace przy rozbudowie oczyszczalni ścieków w Łaskarzewie (powiat garwoliński). Oczyszczalnia po modernizacji zapewni odbiór wszystkich ścieków miejskich i przemysłowych. Zostanie oddana do użytku z końcem bieżącego roku.

Prace projektowe i budowlane trwają od kwietnia tego roku. Firma PP-EKO odpowiedzialna jest za projekt instalacji, dostawę technologii, nadzór nad budową oraz rozruch oczyszczalni. AZ-BUD realizuje prace budowlane.    

Oczyszczalnia będzie miała charakter mechaniczno-biologiczny, osiągnie maksymalną przepustowość na poziomie 1200 m³ na dobę. Zapewni to swobodny odbiór zanieczyszczeń pochodzących z kanalizacji miejskiej, drobnych zakładów usługowo-przemysłowych i największego zakładu przemysłowego w mieście. Nawet w czasie deszczu, który dotychczas często powodował paraliż oczyszczalni, nowa instalacja poradzi sobie bez problemu z gwałtownym wzrostem ilości ścieków nawet do 2000 m3/d.

– Rozbudowa oczyszczalni była konieczna z powodu zużycia się po 14 latach urządzeń – wyjaśnia dr inż. Paweł Pietraszek, dyrektor ds. technologii w PP-EKO. – Zwiększająca się liczba mieszkańców miasta korzystających z wody i kanalizacji oraz uszczelnianie terenu, przy którym znaczna część wody deszczowej została podłączona do kanalizacji spowodowały, że oczyszczalnia okazała się za mała, zwłaszcza w czasie deszczu. Nowa instalacja oparta jest na rozwiązaniach własnych firmy PP-EKO, które sprawdziły się na podobnych obiektach – dodaje Pietraszek.

Oczyszczalnia zostanie rozbudowana z maksymalnym wykorzystaniem istniejących obiektów budowlanych i instalacji. Oznacza to zmniejszenie kosztów po stronie inwestora. Całkowity koszt realizacji inwestycji wynosi 3,4 mln zł netto. Oczyszczalnia zostanie wyposażona w specjalne filtry do usuwania przykrych zapachów, czym zmniejszy swoją uciążliwość dla otoczenia. Planowany  termin oddania obiektu do użytku to koniec roku.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj