„Zielona konstrukcja” to po prostu altanka, po śląsku „lauba”. Jest jedną z czterech, które na wiosnę przyszłego roku pojawią się w przestrzeni rynku, zachęcając do spotkań i pracy na powietrzu. Ta pierwsza nawiązuje do obchodzonego właśnie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Przypomina także o szczycie klimatycznym COP24, który już w przyszłym roku odbędzie się w Katowicach. Rośliny tworzące ściany altany dostarczył Zakład Zieleni Miejskiej i tam też wrócą wraz z pierwszymi przymrozkami, konstrukcja natomiast przezimuje w magazynie.
Oprócz zielonej „lauby” pojawi się jeszcze „music box” – altanka odwołująca się do muzycznych tradycji Katowic. Będzie w niej można posłuchać muzyki i zagrać na instrumencie.
Najmłodsi na pewno ucieszą się z altanki przeznaczonej dla dzieci. Mimo niewielkiej przestrzeni będzie zapraszała do zabawy i nauki.
W ostatniej natomiast będzie można po prostu usiąść, podpiąć się do prądu i trochę popracować.
Wszystkie „lauby” są mobilne, będzie więc można ustawiać je w dowolnej przestrzeni, a co więcej – łączyć w różne formy. W ten sposób stworzy się miniprzestrzeń do organizacji konferencji prasowych, spotkań czy kameralnych koncertów. Jest to miejsce otwarte, dostępne dla mieszkańców.
„Lauby” powstały z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice i nawiązują do założeń strategii miasta, którymi m.in. są ekoodpowiedzialność, aktywność i alternatywa.
Jednocześnie Katowice wzbogacą się o siódmy „Plac na glanc”. To kolejne podwórko, które odzyskało blask dzięki współpracy mieszkańców i architektów w ramach projektu instytucji kultury „Katowice Miasto Ogrodów”. Plac znajduje się w Załężu, przy ul. Tokarskiej 2. Będzie to jedno z najbardziej zielonych podwórek, dzięki wykorzystaniu dzikiej roślinności, którą projektanci zastali na miejscu.
Komentarze (0)