Legnicki samorząd to kolejne miasto, które przyłączyło się do programu “Segreguję – nie widzę przeszkód”. Dzięki niemu na pojemnikach na odpady w Legnicy pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a.

W urzędzie miasta w Legnicy można już bezpłatnie odbierać naklejki na pojemniki na odpady, które ułatwiają segregację osobom niewidomym i słabowidzącym.

Naklejki są wypukłe i alfabetem Braille’a opisują rodzaje odpadów podlegające selektywnej zbiórce: papier, plastik, szkło, bioodpady, zmieszane i baterie. Zrobiono je z tworzywa PET, są na nich także wyraźne napisy w alfabecie łacińskim oraz ikony reprezentujące poszczególne frakcje.

Żółte litery na czarnym tle zapewniają wysoki kontrast, co jest dużym ułatwieniem dla słabowidzących — wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. Naklejki pomagają także osobom starszym oraz niepotrafiącym jeszcze czytać dzieciom.

ZOBACZ: spot kampanii Eneris “Segreguję – nie widzę przeszkód”

Oznaczenia pojemników są także przystosowane do nowych zasad segregacji odpadów (pięć frakcji, w tym nowa – biodegradowalna). Naklejki posiadają też oznaczenia pomagające w zbiórce zużytych baterii.

Poza Legnicą do inicjatywy przyłączyły się już Tomaszów, Jaworzno, Przemyśl, Chrzanów, Świdnica, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Lublin i Miasteczko Krajeńskie.


W ramach programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” Eneris Surowce udostępnia naklejki do oznakowania pojemników na odpady w alfabecie Braille’a. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie znosząca bariery w sortowaniu odpadów dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” rozpoczął się 3 grudnia 2016 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj więcej

Skomentuj