Lepsza jakość powietrza dzięki inwestycji w białostockiej oczyszczalni ścieków

Lepsza jakość powietrza dzięki inwestycji w białostockiej oczyszczalni ścieków
PAP/dom
12.05.2022, o godz. 11:52
czas czytania: około 2 minut
0

Lepsza jakość powietrza to główny efekt inwestycji w likwidację nieprzyjemnych zapachów w oczyszczalni ścieków w Białymstoku, którą zrealizowała gminna spółka Wodociągi Białostockie. W czwartek inwestycję oddano do użytku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał na terenie oczyszczalni, że inwestycja w hermetyzację ścieków to jeden z elementów dużego projektu, który realizują Wodociągi Białostockie. Prezydent dodał, że zbudowano także m.in. 18 km sieci kanalizacyjnej i 6 km wodociągowej. Wartość całego projektu to 166 mln zł, z czego 64 mln zł pochodzą z UE z funduszu spójności.

Wentylowanie zapachów

– Ścieki na terenie oczyszczalni, które do tej pory znajdowały się w zewnętrznych, odkrytych basenach, zostały przykryte specjalnymi pokrywami z laminatu. Nieprzyjemne zapachy są wentylowane, a powietrze poddawane jest dwustopniowemu systemowi oczyszczania: jest zraszane wodą, przechodzi przez skały lawowe, gdzie część zanieczyszczeń wyłapują mikroorganizmy, a reszta, która zostaje w ściekach, jest oczyszczana ponownie. Powietrze przechodzi jeszcze przez filtry węglowe – wyjaśnił Grzegorz Simson z Wodociągów Białostockich.

Prezydent Truskolaski powiedział, że osiągnięta w ten sposób lepsza jakość powietrza, brak uciążliwych nieprzyjemnych zapachów, to przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni, ale i mieszkających dalej. – Jest to naprawdę ważna inwestycja – mówił.

Truskolaski dodał, że społeczny wymiar tej inwestycji jest istotny, bo luzie chcą mieszkać w dużym mieście, ale nie chcą doświadczać związanych z tym uciążliwości, a są nimi nieprzyjemne zapachy z oczyszczalni ścieków.

Razem 30 inwestycji

– W ramach całego dużego projektu Wodociągi Białostockie zrealizowały łącznie 30 inwestycji niemal na każdym obiekcie związanym z gospodarką wodno-ściekową, które należą do spółki – poinformowała prezes Beata Wiśniewska.

Inwestycje objęły m.in. stacje uzdatniania wody.

– Zabezpieczyliśmy na kilkadziesiąt lat wodę dla mieszkańców Białegostoku i gminy Wasilków, zainwestowaliśmy w bezpieczeństwo dostaw wody bardzo dobrej jakości. Zmodernizowaliśmy stawy infiltracyjne, wybudowaliśmy nowy, trzeci pulsator, wybudowaliśmy farmę fotowoltaiczną na stacji uzdatniania w Jurowcach, gdzie produkujemy prąd na własne potrzeby – mówiła Wiśniewska.

Prezes Wodociągów Białostockich przekazała, że inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną przeprowadzono na ok. 50 ulicach w mieście. Na terenie oczyszczalni ścieków zbudowano także dwa tzw. bloki biologiczne, które zwiększyły wydajność tego obiektu.

Wiśniewska dodała, że dzięki szeregowi inwestycji dofinansowanych z UE udaje się spółce stale i konsekwentnie podnosić komfort życia mieszkańców miasta, optymalizować gospodarkę wodno-ściekową całej aglomeracji białostockiej.

Prezes Wodociągów Białostockich powiedziała również, że spółka, którą kieruje ma problemy spowodowane m.in. drastycznymi podwyżkami cen energii, gazu. – Posiłkujemy się kredytami – przekazała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024