Ma być miejscem spotkań, rekreacji, aktywnego wypoczynku i atrakcją dla mieszkańców. Władze Leszna w woj. wielkopolskim chcą zagospodarować jezioro po dawnej żwirowni. Samorząd ogłosił właśnie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej terenu wokół dawnego żwirowiska w Zaborowie.

Koncepcje zagospodarowania terenu po byłej żwirowni mają być gotowe jeszcze w tym roku. Konkurs ma wyłonić najlepszą pod względem kompozycyjnym, przestrzennym i użytkowym żwirowni i jej otoczenia. Pozwoli ona nadać powstałemu w wyniku eksploatacji złoża kruszywa obszarowi zbiornika w Zaborowie nowych funkcji. A to z kolei wpisuje się w proces rewitalizacji Leszna.

Lata zaniedbań

Małe, sztuczne jezioro powstało na terenie byłej żwirowni w Zaborowie wiele lat temu. Swego czasu były plany, by urządzić tam miejsce wypoczynku oraz teren rekreacyjny z kąpieliskiem dla mieszkańców miasta. Jednak na planach się skończyło. Obszar jest więc zdewastowany, a mieszkańcy zwracają uwagę, że to jedyne miejsce z wodą na terenie miasta.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

W zeszłym roku władze Leszna kupiło nieruchomość od spółki Kruszgeo Wielkopolskie Kopalnie. Negocjacje trwały ponad rok i dotyczyły głównie ceny i sposobu płatności. Cena wyjściowa zaproponowana przez sprzedającego to było ponad 4 miliony złotych. Ostatecznie miasto zapłaciło spółce Kruszgeo ponad 2 mln zł.

Mimo że teren przy jeziorze jest zdewastowany, co roku latem miejsce to jest licznie odwiedzane przez mieszkańców Leszna i okolic. I chociaż kąpiel w zbiorniku jest zabroniona, a za złamanie zakazu grozi mandat, amatorów kąpieli w zaborowskim jeziorze nie brakuje.

A może wakepark?

Do zagospodarowania jest teren o powierzchni 36 ha. Nadesłane koncepcje mają bowiem nie tylko przedstawiać pomysły dla 11-hektarowego jeziora, ale także jego najbliższego otoczenia. Koncepcje powinny też przewidywać powiązanie zbiornika w Zaborowie z istniejącym lasem, a także uwzględniać uwarunkowania przyrodniczo-krajobrazowe oraz sąsiedztwo domów jednorodzinnych.

Do władz Leszna zgłosiła się już firma, która chce wydzierżawić terenu przy żwirowisku. Przedsiębiorca chciałby tam zamontować urządzenia do obsługi nart wodnych. Na razie propozycja trafiła na biurko prezydenta. Będzie rozpatrywana po wpłynięciu innych koncepcji. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lipca. Propozycje mają być oceniane  jesienią.

Źródło: Urząd Miasta w Lesznie, nasze miasto.pl, otopanorama.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj