Leszno pomaga powodzianom. Zbiórki i transporty darów

Leszno pomaga powodzianom. Zbiórki i transporty darów
R.G.
24.09.2024, o godz. 13:51
czas czytania: około 4 minut
0

Południowa Polska od wielu dni zmaga się z powodzią i jej skutkami. Sytuacja ludzi poszkodowanych tą klęską wyzwoliła szereg społecznych inicjatyw pomocowych. Bardzo dobrym tego przykładem są działania podejmowane w Lesznie (woj. wielkopolskie), gdzie od poniedziałku, 16 września br., trwa zbiórka darów w magazynach Wodociągów Leszczyńskich przy ul. Lipowej 76A. Zorganizowano też kilka transportów darów dla powodzian.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Dziś, 24 września, wyrusza kolejny transport – informuje Romana Kozub, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelna Wodociągów Leszczyńskich Sp. z o.o. –  Tym razem pomoc trafi do Nysy, Lewina Brzeskiego, Głogowa i gmin Kolsko oraz Zabór. Przy czym zależy nam bardzo, by pomoc ta była precyzyjna i poprzedzona wywiadem w kwestii miejsc docelowych i tamtejszych potrzeb.

Inicjatorem leszczyńskiej akcji pomocy dla powodzian jest prezydent miasta Leszna Grzegorz Rusiecki, a także osoby należące do miejskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Wsparcia organizacyjnego udzielił też Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie pod kierownictwem prezesa Wojciecha Woźniakowskiego, a koordynatorem działań związanych z organizacją pomocy są Wodociągi Leszczyńskie Sp. z o.o.

Zaangażowanie mieszkańców Leszna

– Podziwu godne jest, co oczywiste, zaangażowanie wielu prywatnych osób i podmiotów, bez których ofiarności pomoc nie byłaby możliwa – dodaje dyrektor Romana Kozub.  

W efekcie, od poniedziałku, 16 września br., magazyny na terenie Wodociągów Leszczyńskich przy ulicy Lipowej w Lesznie, aż do chwili obecnej, wypełniają się darami.

Jak relacjonują koordynatorzy tej akcji, odruch serca mieszkańców Leszna jest ogromny. Od pierwszego dnia powodzi w południowej Polsce, w Wodociągach Leszczyńskich działa magazyn darów.

Pierwszy konwój wyruszył 17 września

Pierwszy konwój humanitarny z pomocą dla powodzian, którą zaofiarowali i zorganizowali mieszkańcy Leszna wyruszył we wtorek, 17 września 2024 roku rano.  Wtedy to miejskie służby, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Leszno, a także osoby prywatne podstawiły swoje samochody na plac Wodociągów i przystąpiono do załadunku darów.

– Były to woda pitna, artykuły higieniczne, żywność, pampersy, koce ofiarowane przez Leszczynianki i Leszczynian oraz lokalne firmy – informowała Lucyna Gbiorczyk z Gabinetu Prezydenta Leszna. –  W sumie darami załadowano 8 aut, które ruszyły w kierunku Stronia Śląskiego, z którym przedstawiciele Leszna są w kontakcie. Pomoc z Leszna ma dotrzeć także do Kłodzka i Polanicy Zdrój. – podsumowała Lucyna Gbiorczyk.  

Szacowanie potrzeb i zabezpieczenie psów ze schroniska

Na tym jednak nie koniec, bo po rozładunku darów w miejscach przeznaczenia, pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie zabrali psy z zalanego Schroniska Pod Psią Gwiazdą w Kłodzku. Zwierzęta te znalazły bezpieczny azyl w schronisku w Henrykowie.

Dodajmy, że wyjazd ten był również okazją do rozpoznania najpilniejszych i największych potrzeb powodzian, bo planowane były już kolejne transporty.

Ofiarność mieszkańców Leszna

Tymczasem ofiarność mieszkańców Leszna nie ustawała, a na transport czekała już kolejna pokaźna partia darów. Apelowano też m.in. do właścicieli miejscowych firm o udostępnianie środków transportowych, a szczególnie busów.

– Potrzebujemy również łopat, mioteł, rękawic i narzędzi do sprzątania po zalaniach – relacjonował po odjeździe wtorkowego transportu Maciej Apolinarski, pracownik Wodociągów Leszczyńskich. – Ważna jest także pakowana żywność, pieluchy i żywność dla dzieci w słoikach. Na to wszystko czekamy i to właśnie do nas na bieżąco trafia.  

– Mamy pełne palety wody i inne rzeczy na paletach, ale pilnie potrzebujemy transportu – wyjaśniała Romana Kozub, prezes Wodociągów Leszczyńskich. – Powinny to być busy, co najmniej dziewięć takich aut. Idealnie byłoby mieć te samochody w środę po południu do dyspozycji, aby wysłać transporty w czwartek.

Inny transport, tym razem, 20 palet wody wyruszył do Nowej Soli ciężarówką z Ferm Drobiu Woźniak.

Następny leszczyński transport dla potrzebujących powodzian trafił do Lewina Brzeskiego. A jeden z busów dotarł wówczas do Głogowa z chlebem i żywnością, a także wodą dla osób umacniających wały przeciwpowodziowe w tym mieście.

Pompy, agregaty, osuszacze

W piątek (20 września br.), rano z magazynu w Wodociągi Leszczyńskie wyruszyły kolejne samochody z pomocą dla powodzian z Lewina Brzeskiego. Firmom i osobom prywatnym gotowym wesprzeć mieszkańców obszarów dotkniętych przez żywioł przekazano też listę największych potrzeb. Na liście tej znalazły się pompy szlamowe, agregaty z benzyną, ⁠osuszacze, sprzęt do ręcznego sprzątania, czyli łopaty, wiadra, miotły, ⁠wodery, gumowce, rękawice robocze i taczki.

Jak podkreślają koordynatorzy akcji, szczególnym zaangażowaniem w udostępnienie środków transportowych wykazali się: Toyota Mikołajczak Leszno, Ciesiółka Auto Group Renault Smektała, Leszno Hydro-Partner, Ochotnicza Straż Pożarna Leszno-Gronowo i P.W.H.U. Import-Eksport Jórdeczka

Do magazynu zbiórki dla powodzian, zorganizowanej przez Leszno trafiły też środki do dezynfekcji, które przekazał Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie.

W efekcie, pomoc docierała dalej do Stronia Śląskiego i Lądku Zdroju.

Na tym jednak nie koniec, bo zbiórka trwa nadal. Więcej aktualnych informacji o tej akcji znaleźć można m.in. na profilu Wodociągów Leszczyńskich w mediach społecznościowych, a także na oficjalnej stronie internetowej spółki.

Na poniższych fotografiach Prezes Zarządu Wodociągów Leszczyńskich Romana Kozub i pracownicy spółki podczas przygotowywania kolejnej partii darów dla powodzian w magazynie przejściowym WL.

IMG_7336
IMG_7338
IMG_7341
Leszno1
IMG_7340
Leszno2

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024