Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Ustawa „lokal za grunt” weszła w życie

Ustawa „lokal za grunt” weszła w życie
Barbara Krawczyk
02.04.2021, o godz. 12:05
czas czytania: około 1 minuty
0

Celem programu "Lokal za grunt" jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jej przepisy zakładają, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

– Jako wiceminister odpowiedzialna m.in. właśnie za mieszkalnictwo jestem przekonana, że jedynie bliska współpraca z samorządami umożliwi naprawdę skuteczne działania w tym obszarze. Dlatego też w ścisłym dialogu z samorządowcami i ekspertami pracowaliśmy nad ustawą o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, która stanowi podstawę prawną realizacji programów Lokal za Grunt oraz Grant na Infrastrukturę. Dziś – wyrażając moją wdzięczność dla przedstawicieli władz regionalnych – z radością mogę poinformować, że nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia br. – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju.

Minister tłumaczy, że cały mechanizm polega na tym, że lokale mieszkalne lub użytkowe jako częściowe rozliczenie ceny nieruchomości przekaże gminie inwestor, który nabędzie w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomość.

Gmina może przeznaczyć lokale mieszkalne na mieszkania komunalne lub wnieść np. do spółki gminnej jako mieszkania na wynajem, również z opcją dojścia do własności. Lokale użytkowe gmina może natomiast wykorzystać np. pod działalność ochrony zdrowia, edukacyjną lub kulturalną – generalnie służącą ogółowi mieszkańców.

Szerzej na ten temat pisaliśmy w grudniowym (2020 r.) wydaniu miesięcznika „Przegląd Komunalny” w artykule Henryka Gawrońskiego ”Grunt za mieszkanie”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

plan konferencji 23 AD1b [30.06 – 12.12.23]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023