Środki na ten cel pochodzą z krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Gminy będą mogły otrzymać do 200 tys. zł, przy 10-procentowym udziale własnym.
Rozpoczynamy od Lubuskiego
– Jest to pierwsza taka umowa w Polsce. Podobne zawrzemy ze wszystkimi samorządami wojewódzkimi – powiedział Marceli Niezgoda, wiceminister Infrastruktury i Rozwoju. W całym kraju przeznaczono na ten cel 90 mln zł. Wiceminister podkreślił też, że ministerstwo dąży do tego, aby programy rewitalizacji obejmowały rozwój społeczny, gospodarczy i przestrzenny, a połączenie tych elementów daje gwarancje, że zaniedbane obszary gmin otrzymają kompleksową ofertę pomocy w wychodzeniu z problemów, z którymi się borykają.
Zadaniem województwa będzie ogłoszenie konkursu, w którym o dotacje będą mogły ubiegać się samorządy z Lubelszczyzny. Otrzymane środki pomogą im w przygotowaniu lokalnych programów rewitalizacji. Tego typu dokument będą musiały posiadać w sytuacji, gdy gmina zainteresuje się aplikowaniem po fundusze na rewitalizację przykładowo z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Zmiana podejścia
Rewitalizacja stanowi jeden najważniejszych obszarów, które będą wspierane z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Do tej pory kojarzyła się głównie z odnawianiem budynków i to raczej w centrum miasta. Dziś podejście do rewitalizacji jest jednak znacznie szersze. Remont lub modernizacja przestrzeni publicznych będą tylko jednymi z elementów przyszłych projektów rewitalizacyjnych. Bardzo istotne będzie też wsparcie dla mieszkańców najbardziej zdegradowanych części miast. To tam najczęściej pojawiają się negatywne zjawiska społeczne typu alkoholizm, przestępczość oraz bezrobocie.
Komentarze (0)