Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Lublin. Ruszają konsultacje planistyczne dla doliny Bystrzycy w rejonie Podzamcza

Lublin. Ruszają konsultacje planistyczne dla doliny Bystrzycy w rejonie Podzamcza
jw
10.03.2022, o godz. 13:41
czas czytania: około 4 minut
0

Rozpoczyna się ponowne wyłożenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w dolinie rzeki Bystrzycy w rejonie ul. Rusałka oraz w rejonie węzła ekologicznego przy ujściu rzek Czerniejówki i Czechówki do Bystrzycy. Mieszkańcy mogą zapoznać się z propozycją dokumentu i zgłosić swoje uwagi. Termin ich nadsyłania upływa 15 kwietnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Obszary opracowania projektu planu dotyczą terenów o łącznej powierzchni blisko 100 ha, w tym: ok. 26 ha – obszar w rejonie ul. Rusałki oraz ok. 73 ha – obszar pomiędzy: al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąclecia, ul. Mełgiewską i rz. Bystrzycą. Obszary te zlokalizowane są u zbiegu dolin rzecznych Bystrzycy oraz jej dopływów – rzeki Czerniejówki i Czechówki, stanowiących przedpole widokowe i ekspozycyjne Starego Miasta i Śródmieścia Lublina. Propozycja planu uwzględnia ochronę walorów krajobrazowych i historycznych terenu, spełniając jednocześnie ważne funkcje klimatyczne (w tym adaptacyjne), o czym mowa w „Planie adaptacji do zmian klimatu dla miasta Lublin do roku 2030”. Dominujące sposoby zagospodarowania to nadal obszary przestrzeni otwartych, dotychczas w znacznym stopniu niezabudowane. Pomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Rusałka oraz na obszarze położonym między rzeką Bystrzycą a al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia zlokalizowane są obecnie Rodzinne Ogrody Działkowe.

Różne rodzaje terenów zieleni urządzonej

Pierwsza wersja projektu planu miejscowego była wykładana do wglądu publicznego w 2016 roku, większość złożonych wówczas uwag została uwzględniona. Uchwalenie nowej edycji Studium w lipcu 2019 r. pozwoliło na kontynuację prac nad projektem planu w sposób wynikający z ustaleń tego dokumentu, w tym z nowym podejściem do kształtowania terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Poprzednia wersja Studium z 2000 roku nie odnosiła się do tej funkcji.

– Ogrody działkowe są ważnym elementem przestrzeni miasta, dlatego projekt planu adaptuje istniejące ogrody dla rekreacyjnych potrzeb lokalnej społeczności. Kontynuowanie prac nad prezentowanym projektem planu zagospodarowania było możliwe dzięki uchwalonemu w 2019 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, które zawiera zapisy wprost chroniące te tereny jako trwale zielone i związane z wypoczynkiem. Teren doliny Bystrzycy powinien służyć wszystkim mieszkańcom, co wymaga właściwego przeznaczenia i zabezpieczenia doliny rzeki w dokumentach planistycznych. Publikowany projekt planu to drugi z obszarów poświęconych dolinie rzeki Bystrzycy, który w tym miesiącu prezentujemy i przekazujemy pod publiczną dyskusję – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Około 80% terenów opracowania stanowią różne rodzaje terenów zieleni urządzonej, w tym zieleni działkowej oraz tereny zieleni urządzonej z usługami. Projekt przewiduje m.in. zakaz lokalizacji obiektów przesłaniających ekspozycję Starego Miasta, a dopuszcza lokalizację funkcji związanych z zaspokojeniem wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, przy jednoczesnej ochronie środowiska i przyrody, poprawie warunków klimatycznych i kształtowaniu przyjaznego otoczenia człowieka. Wszelkie ograniczenia w zagospodarowaniu i dopuszczenia mają na celu podkreślenie wartości ekspozycyjnych obszaru.

Rejon ulic Zelwerowicza – Koncertowa oraz Pielęgniarek

Również dzisiaj (10 marca) rozpoczyna się drugie wyłożenie projektu planu zagospodarowania dla rejonu ulic Zelwerowicza – Koncertowa. Projekt planu wyznacza zabudowę jednorodzinną na obszarze od ul. Poligonowej do Dereckiego, zaś na odcinku od ul. Dereckiego do ul. Koncertowej zabudowę wielorodzinną, sankcjonując obecne przeznaczenie terenu. W pobliżu skrzyżowania ul. Koncertowej z ul. Zelwerowicza rezerwuje tereny przeznaczane pod usługi. Struktura przestrzeni uzupełniona jest o zapisy wprowadzające zieleń urządzoną. Najistotniejsze zmiany wprowadzone do projektu planu po pierwszym wyłożeniu obejmują tereny zabudowy jednorodzinnej, gdzie został zmieniony układ komunikacyjny obsługujący nowe tereny inwestycyjne. W nawiązaniu do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego doprecyzowane zostały również zapisy dotyczące terenów zieleni urządzonej i Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Kolejne projekty, z którymi od dzisiaj (10 marca) można się zapoznać to zmiany planów zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Pielęgniarek, gdzie na wniosek parafii ciąg pieszy przewidziany jest jako pieszojezdny oraz ulicy Głębokiej i Sowińskiego. Tutaj, pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym i stacją paliw nowa propozycja dopuszcza rozszerzenie katalogu funkcji usługowych na m.in. hotel, akademik oraz ureguluje obsługę komunikacyjną dla tego terenu poprzez istniejący zjazd z ul. Głębokiej.

Etap wyłożenia propozycji planów potrwa do 31 marca. Dyskusja publiczna w sprawie rejonu ul. Zelwerowicza – Koncertowa zaplanowana jest na 23 marca, dla rejonu ul. Pielęgniarek oraz Głębokiej i Sowińskiego na 24 marca, zaś w sprawie propozycji dla doliny rzeki Bystrzycy na 25 marca. Na uwagi wszystkich zainteresowanych czekamy do 15 kwietnia.

Jednocześnie informujemy, że w związku z koniecznością uzupełnienia dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej termin wyłożenia do wglądu publicznego projektów zmian planów zagospodarowania dla rejonów ulic Spółdzielczości Pracy i Strzeszewskiego został przedłużony 21 na 30 marca, a termin składnia uwag z 5 na 14 kwietnia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024