Lublin. Sad miejski i wiklinowe szałasy pojawią się w wąwozie na Czechowie

Lublin. Sad miejski i wiklinowe szałasy pojawią się w wąwozie na Czechowie
jw
13.08.2024, o godz. 9:24
czas czytania: około 2 minut
0

Sad miejski, strefy leżakowania i wiklinowe szałasy to kolejne elementy zagospodarowania naturalistycznego wąwozu na Czechowie, pomiędzy ulicami Kameralną a Północną. Miasto podpisało umowę na realizację prac w największej i najszerszej części tego wąwozu – Polanie Centralnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Do urządzonego wcześniej Leśnego Korytarza dołączy teraz Polana Centralna. Nowością będzie sad miejski z drzewami i krzewami owocowym, zatem oprócz bliskich kontaktów i spotkań z przyrodą, będzie można popróbować także jej owoców. Na dzieci będą czekały wiklinowe szałasy, a dla starszych drewniane ławki i stoliki. Przy urządzaniu tego miejsca bierzemy pod uwagę przede wszystkim sugestie mieszkanek i mieszkańców, które wpłynęły do nas podczas konsultacji społecznych, czyli przede wszystkim wzmocnienie funkcji rekreacyjnej poprzez wprowadzenie naturalistycznych mebli miejskich – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni.

Strefa leżakowania

Polana Centralna to najszersza część wąwozu znajdująca się między osiedlami, z miejscami odpoczynku i strefą dla dzieci. Pojawi się tam strefa leżakowania z małą architekturą – 4 leżaki, 4 ławki, 3 stoły rekreacyjne z ławkami oraz 3 kosze na odpady. Powstanie także eksperymentalna strefa „żywej” architektury, czyli konstrukcje z pędów wikliny w postaci trzech szałasów nawiązujących kształtem do wigwamu/tipi oraz sad miejski. Łącznie wykonawca posadzi tam 18 drzew i 40 krzewów owocowych, takich jak: agrest, porzeczka, morwa, świdośliwa, jabłoń, czereśnia i wiśnia oraz 169 krzewów ozdobnych.

Wcześniejsze prace

Pod koniec 2022 roku nowe, drewniane wyposażenie trafiło do najbardziej zielonej części tego wąwozu – Leśnego Korytarza. Zamontowano tam domki, budki, hotele i schrony dla zwierząt żyjących w mieście, trzy tablice edukacyjne oraz dwie drewniane ławki.

Inwestycję poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. – Ze względu na wartości przyrodnicze i krajobrazowe jest to przestrzeń istotna dla lubelskiego ekosystemu. Nowa koncepcja programowa będzie więc punktem wyjścia do opracowania ostatecznego projektu parku, co pozwoli wydobyć cały jego potencjał. Chcemy, by nowy park w wąwozie Czechów uwzględniał potrzeby mieszkańców i stał się miejscem odpoczynku w zgodzie z naturą. (…) Realizacja stworzonej wspólnie z mieszkańcami koncepcji będzie powstawała etapowo, a rozpocznie się od przygotowania dokumentacji wykonawczej – mówił w 2022 r. Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Prace na Polanie Centralnej zostaną wykonane do końca października.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024