Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Lublin sprząta po zimie. W mieście pełna mobilizacja

Lublin sprząta po zimie. W mieście pełna mobilizacja
R.G.
14.03.2023, o godz. 8:27
czas czytania: około 4 minut
0

Czas biegnie nieubłaganie i mimo kaprysów aury, wiosna już tuż, tuż… W odpowiedzi na to, lubelskie służby miejskie przystępują do pozimowe sprzątania tego miasta. Jak informuje Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina, to coroczna akcja porządkowa prowadzona na ulicach, chodnikach, przystankach i w miejscach poza pasami drogowymi. Prace obejmą również tereny zielone, w tym zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów. W szeroko zakrojone działania włączono lubelski Zarząd Dróg i Mostów, Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Wydział Ochrony Środowiska, Straż Miejską oraz MPK Lublin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Przed nami tygodnie intensywnych prac porządkowych w mieście – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. – Mamy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjać i pozwolą objąć pracami lubelskie ulice, ciągi piesze, a także tereny znajdujące się poza pasem drogowym. Jeśli pogoda pozwoli, sukcesywnie przystąpimy również do napraw ubytków w nawierzchniach jezdni. Wzorem lat ubiegłych planujemy też ponowić akcję „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”. Już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców do włączenia się w te działania. Do porządkowania swoich terenów po zimie zachęcam również zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również podmioty odpowiedzialne za utrzymanie obszarów nadrzecznych. Z kolei Rady Dzielnic, jako gospodarze poszczególnych części miasta, mogą nie tylko wskazać miejsca wymagające większej uwagi, ale również pomóc w koordynacji działań porządkowych. Zadbajmy wspólnie o Lublin, w myśl zasady „Miasto to też Twój dom” – dodaje zastępca prezydenta Miasta Lublin.

Zdecydują dodatnie temperatury

Podobnie jak w latach ubiegłych, prace związane z pozimowym sprzątaniem ulic będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic.

Pozimowe sprzątanie rozpocznie się po wystąpieniu dodatnich temperatur nocą. A to dlatego, że tak jak w latach ubiegłych, prace porządkowe będą prowadzone w godzinach nocnych, w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu drogowym.

Ponadto, w związku z uszkodzeniem nawierzchni części ulic w okresie zimowym i występującymi ubytkami konieczne są również naprawy jezdni. Rozpoczęcie tego rodzaju prac będzie możliwe po wystąpieniu odpowiednich warunków atmosferycznych oraz po rozmarznięciu gruntu. Cały czas prowadzone są doraźne naprawy nawierzchni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno” lub „lanym asfaltem”.

Sprzątaniem objęte zostaną również tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Będą one oczyszczane z zalegającego piasku, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności.

Minimalizowano zużycie piasku

Dodajmy, że część terenów objętych stałym utrzymaniem, zlokalizowanych poza pasem drogowym w okresach ustąpienia warunków zimowych jest na bieżąco sprzątana, co minimalizuje zaleganie piasku, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania.

Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego. Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, będą objęte oczyszczaniem pozimowym.

Dodatkowo, Miasto utrzymuje w czystości około 700 ha terenów zieleni zlokalizowanych w pasach drogowych, poza pasami drogowymi, w tym 13 parków. Tereny utrzymywane są w ramach bieżących umów. Obecnie trwa wiosenny przegląd trawników, krzewów, rabat pod kątem utrzymania czystości. Tereny są na bieżąco kontrolowane i sprzątane z zanieczyszczeń.

Sprzątanie 780 przystanków

W Lublinie rozpoczną się także wiosenne porządki infrastruktury przystankowej. Prace będą skupiać się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane będą przystanki w centrum miasta.

Tego typu sprzątanie odbywa się zgodnie z kierunkową zasadą – od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina, w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest 780 przystanków znajdujących się na terenie miasta. A każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków, zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym.

Średnio, miesięcznie jak informują lubelskie władze miejskie, z przystanków wywożonych jest około 242 m3 śmieci, co w całym 2022 roku dało ponad 2,9 tys. m3 odpadów.

Zlikwidowano 40 dzikich wysypisk

Jak informuje lubelski magistrat, poza terenami ujętymi w stałym utrzymaniu, monitorowane są również tereny miasta pod kątem powstawania dzikich wysypisk. Od początku roku zlikwidowano ponad 40 takich miejsc zlokalizowanych poza pasami drogowymi, między innymi przy ulicach: Zawilcowej, Zemborzyckiej, Rusałki, Romera, Tysiąclecia, Puławskiej, Bulwarowej, Czechowskiej, Ogródkowej, Uhorczaka, Kościelnej, Młodzieżowej, Turystycznej, Składowej, Azaliowej, Nałęczowskiej, Żeglarskiej, Krępieckiej, Nadbystrzyckiej, Sokolniki i Głównej, Zesłańców Sybiru, Śnieżyńskiego, Zawilcowa, Dekutowskiego czy Kompozytorów Polskich

Straż na tropie nieprawidłowości  

W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są także funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą kontrole w terenie, tak aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej. W wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych Straży Miejskiej doprowadzono do uprzątnięcia ponad 40 działek prywatnych przez ich właścicieli.

Ponadto od stycznia do marca, funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzili 147 pieców oraz 214 razy spalanie na zewnątrz. Dodatkowo strażnicy przeprowadzili 64 kontrole wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Przy okazji zgłoszono 58 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, z czego 44 zaniedbania usunięto. Funkcjonariusze przeprowadzili też 279 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które zostały uprzątnięte.

SM przyjmuje zgłoszenia

O niepokojących sprawach dotyczących porządku w Lublinie można powiadomić SM. Zgłoszenia od mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uprządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] i pod numerem telefonu: 81 466 50 20. Lubelska Straż Miejska prosi by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.

Dodajmy, że w pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są: Zarząd Dróg i Mostów, Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Wydział Ochrony Środowiska, Straż Miejska oraz MPK Lublin.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024