Napoje i wodę do mycia – powinien mieć zapewnione pracownik w czasie upałów. Pracodawca ma też obowiązek zadbać o odpowiednie warunki pracy – zacienione miejsca na budowie czy trochę chłodu w biurze

Każdemu, kto pracuje w temperaturze wyższej niż 25 stopni C (na otwartej przestrzeni) lub 28 stopni (na innych stanowiskach, w pomieszczeniach) przysługują w myśl przepisów "bezpłatne napoje orzeźwiające, które mają być ogólnie dostępne w ciągu całej zmiany pracowników oraz ilościowo zaspokajać ich pragnienie”.

Od woli pracodawcy zależy, co to jest. Ze względu na wysokie temperatury napoje wzbogacone solami mineralnymi i witaminami należą się hutnikom, pracownikom stalowni, odlewni i innych zakładów, gdzie panują naprawdę wysokie temperatury. W pozostałych przypadkach przepisy nie określają czy powinna być to woda mineralna, cola czy sok. To zależy od pracodawcy.

Dodatkowo pracownikom wykonującym prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze powietrza, którzy nie mają możliwości dostępu do wody bieżącej, pracodawca ma obowiązek dostarczenia do celów higienicznych około 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika. Te przepisy są stosowane na przykład na budowach, gdzie wodę do obmycia się po pracy przewozi się nawet beczkowozami.

Źródło: woda-scieki.com

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj