Wiceprezydent Poznania zmarł dzisiaj w godzinach rannych w szpitalu powiatowym w Śremie. Prawdopodobnie przyczyną nagłej śmierci był zator płucny.

Prezydent trafił do szpitala po tym, jak w połowie maja spadł z konia. Zwierzę go poturbowało. Maciej Frankiewicz miał złamaną miednicę i obrażenie wewnętrzne. W szpitalu przeszedł operację. "Jesteśmy wstrząśnięci. Trudno w to uwierzyć, tym bardziej że Maciej czuł się ostatnio dobrze. Stan jego zdrowia się poprawiał, za kilka dni miał opuścić szpital" powiedział "Gazecie" wieceprezydent Jerzy Stępień.

Maciej Frankiewicz – urodzony poznaniak, od wczesnych lat studenckich zaangażowany w życie społeczne i polityczne miasta i regionu. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej oraz Solidarności Walczącej. Był dwukrotnie internowany, trzykrotnie aresztowany i wielokrotnie zatrzymany za działalność polityczną. Znany ze swoich spektakularnych ucieczek z aresztu i bezprecedensowych pościgów, jakie urządzały za nim organa bezpieczeństwa państwowego. Do historii przeszła jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem. Mocno dał się we znaki Milicji Obywatelskiej, która wielokrotnie podejmowała bezskuteczne próby zdekonspirowania struktur tworzonej przez niego Solidarności Walczącej. Prowadził podziemną działalność wydawniczą w założonym przez siebie wydawnictwie "WiS". W tym okresie był również fundatorem i organizatorem bezpłatnych wakacji dla dzieci z ubogich rodzin.

Od 1994 roku związany z samorządem miasta Poznania, od grudnia 1998 roku był Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania. Zakres Jego zadań obejmował kulturę fizyczną, rekreację, funkcjonowanie miejskich placówek oświatowych oraz życie kulturalne w mieście. Był inicjatorem wielu imprez sportowych i kulturalnych w Poznaniu. Za Jego kadencji powstało ponad 100 boisk przyszkolnych ze sztuczną nawierzchnią, kilka hal sportowych i basenów.

Był współorganizatorem i uczestnikiem promującego miasto Maratonu. Od 2007 roku był wiceprzewodniczącym Zespołu Poznań EURO  2012, który zajmuje się przygotowaniem Poznania do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Był inicjatorem i propagatorem idei zorganizowania w Poznaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Miłośnik koni i tradycji polskiej jazdy, pływak, nurek i spadochroniarz. Jego pasją była również wspinaczka górska. W grudniu tego roku skończyłby 51 lat.

Źródło: UM Poznań

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj