Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody
15.12.2022, o godz. 10:44
czas czytania: około 2 minut
0

Innowacyjny sposób na szybkie usuwanie mikroplastiku z wody opracowali naukowcy z RMIT University w Melbourne w Australii. Usuwanie mikroplastiku z wody dotychczasowymi metodami może zająć kilka dni, a opracowany przez zespół prof. Nicky Eshtiaghi tani i zrównoważony sposób pozwala osiągnąć lepsze wyniki w jedną godzinę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Magnetyczny proszek to adsorbent, który usuwa mikrodrobiny plastiku 1000 razy mniejsze niż te wykrywane i usuwane obecnie przez oczyszczalnie ścieków. Adsorbent został z powodzeniem przetestowany w warunkach laboratoryjnych, a jego wynalazcy planują nawiązać współpracę z przemysłem i dalej rozwijać swoją metodę. Wyniki badań zostały opublikowane w Chemical Engineering Journal.

Wielka wygrana

– Struktura nanofilarowa, którą opracowaliśmy w celu usunięcia tego zanieczyszczenia, którego nie można zobaczyć, ale które jest bardzo szkodliwe dla środowiska, jest poddawana recyklingowi z odpadów i może być używana wielokrotnie. To wielka wygrana dla środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi prof. Nicky Eshtiaghi.

Ponieważ nanomateriał zawiera żelazo, można użyć magnesów do łatwego oddzielenia mikroplastiku i zanieczyszczeń od wody. Został zaprojektowany tak, aby przyciągać mikroplastiki bez tworzenia wtórnych zanieczyszczeń lub śladu węglowego.

Magnetyczny proszek i jego właściwości

Mikroplastiki mniejsze niż 5 mm, których degradacja może trwać do 450 lat, nie są wykrywalne i usuwalne za pomocą konwencjonalnych systemów przetwarzania, co powoduje, że miliony ton są każdego roku uwalniane do morza. To nie tylko szkodliwe dla organizmów wodnych, ale ma również znaczący negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

– Adsorbent ma specjalne właściwości powierzchniowe, dzięki czemu może skutecznie i jednocześnie usuwać z wody zarówno mikrodrobiny plastiku, jak i rozpuszczone zanieczyszczenia – mówi dr Nasir Mahmood.

Przyszłość wynalazku


Kluczowe dla projektu było opracowanie opłacalnego sposobu sprostania poważnym wyzwaniom, jakie stwarzają mikrodrobiny plastiku.

– Teraz szukamy współpracowników przemysłowych, którzy poprowadzą nasz wynalazek do kolejnych etapów, gdzie będziemy przyglądać się jego zastosowaniu w oczyszczalniach ścieków – mówi prof. Nicky Eshtiaghi.

Prof. Eshtiaghi i jej zespół to doświadczeni badacze, którzy współpracowali już z różnymi zakładami wodociągowymi w całej Australii, w tym z Melbourne Water and Water Corporation w Perth, m. in. nad niedawnym projektem Australian Research Council Linkage mającym na celu optymalizację systemów pompowania osadu.

źródło: phys.org

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024