Mała retencja i drogi dojazdowe finansowane z opłat za wyłączenie z produkcji rolnej

Mała retencja i drogi dojazdowe finansowane z opłat za wyłączenie z produkcji rolnej
PAP
01.12.2020, o godz. 8:47
czas czytania: około 2 minut
0

Opłaty pochodzące z wyłączenia gruntów z produkcji rolnej i leśnej finansują m.in. budowę i modernizację dróg dojazdowych oraz obiekty małej retencji – poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak zaznaczyła podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, w 2018 r. z tytułu tych opłat wpłynęło ponad 163 mln zł.

– Z tej kwoty na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych trafiło przeszło 146 mln zł. Wybudowano lub zmodernizowano 1474 kilometrów dróg” – mówiła Gembicka.

Zwróciła uwagę, że np. na Podkarpaciu za środki pochodzące z opłat powstało 95 km, a w Małopolsce – 134 km dróg.

Przypomniała, że z tych środków finansowane są także m.in.: rekultywacja gruntów, użyźnianie gleb o niskiej jakości, budowa i renowacja obiektów małej retencji. Pieniądze z opłat za wyłączenie z produkcji rolnej i leśnej wspomagają budżety samorządów wojewódzkich.

Uczestniczący w obradach komisji wiceminister środowiska Edward Siarka podkreślił, że „skala wyłączenia z produkcji gruntów leśnych nie jest duża”. W ubiegłym roku dotyczyły one 526 hektarów.

Tematem piątkowego posiedzenia sejmowej komisji była ochrona gruntów rolnych i leśnych na obszarach górskich i podgórskich.

Siarka przypomniał, że na terenie leżących przy południowej granicy Polski dyrekcjach regionalnych Lasów Państwowych, które gospodarują m.in. w warunkach górskich, istnieje cztery parki narodowe, liczne parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, lasy ochronne. – Tylko w nadleśnictwach RDLP w Krośnie mamy ponad 320 tys. hektarów terenów objętych programem Natura 2000 – dodał.

Podkreślił też, Lasy Państwowe z własnych środków budują zbiorniki małej retencji. Na terenach nizinnych powstały 3644 takie obiekty, a na pogórzach i w górach 3553 zbiorniki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024