1 / 2

Niewielka miejscowość Torre Beretti e Castellaro w Lombardii na północy Włoch będzie “wspólnotą energetyczną”. Tak w miasteczku, liczącym zaledwie około 500 mieszkańców, postanowiono odpowiedzieć na wysokie ceny energii. Nadwyżkę tej pochodzącej z fotowoltaiki dystrybuuje się za darmo.

Jak podał dziennik “La Repubblica”, w małej miejscowości w prowincji Pawia narodziła się wyjątkowa inicjatywa, której celem jest obniżenie rekordowych kosztów energii, zwłaszcza zimą. To, zaznaczyła gazeta, może być wzór do naśladowania w obliczu obecnego kryzysu energetycznego.

Energia oddana rodzinom

Ponieważ w Torre Beretti e Castellaro produkuje się wręcz nadmiar energii z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu ośrodka sportowego, postanowiono oddawać ją do dyspozycji rodzinom, dzięki czemu obniżą swoje wydatki na prąd.

– To na razie pierwsza taka instalacja. Wkrótce ruszą pracę nad drugą, a do końca przyszłego roku będzie też trzecia – wyjaśnił burmistrz Marco Broveglio.

Przypomina się, że od kilku lat zabiega on o to, aby w miejscowości tej korzystano wyłącznie z energii odnawialnej przeznaczając na ten cel środki otrzymywane z budżetu państwa.

Geotermia i fotowoltaika

– Przede wszystkim uruchomiliśmy urządzenie geotermiczne, by definitywnie przestać wykorzystywać metan, a potem zainwestowaliśmy pieniądze od państwa w panele fotowoltaiczne na ośrodku sportowym – dodał burmistrz.

Następny podjęty przez zarząd gminy krok to utworzenie spółki , która nie czerpiąc z tego zysku będzie formalnie dystrybuować energię słoneczną do domów rodzin, które wpiszą się na listę jej odbiorców.

Kiedy pojawią się następne panele, cała lokalna społeczność będzie korzystała z czystej energii.

– Jesteśmy małą osadą , która dysponuje dużą przestrzenią do wykorzystania. Jeśli się nie zacznie, do niczego się nie dojdzie – stwierdził burmistrz.

 

Czytaj więcej

Skomentuj