Małopolskie. Zmiany w uchwale antysmogowej tematem poniedziałkowej sesji

Małopolskie. Zmiany w uchwale antysmogowej tematem poniedziałkowej sesji
26.09.2022, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Nad przyjęciem lub odrzuceniem zmian w wojewódzkiej uchwale antysmogowej będą w poniedziałek głosować radni Małopolski. Przyjęcie projektu zmian będzie oznaczało wydłużenie o rok, do końca 2023 r., terminu likwidacji kotłów bezklasowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jeżeli radni odrzucą projekt, to właściciele budynków będą mieli czas do końca tego roku, aby zmienić pozaklasowe piece na bardziej ekologiczne.

Były konsultacje

Głosowanie jest poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których – według danych urzędu marszałkowskiego – przez formularz internetowy wpłynęło 4023 opinii, w tym 2999 negatywnych, 780 pozytywnych, 244 – inne. W konsultacjach wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3840 osób prywatnych z całej Polski.

Co z terminem wymiany kopciuchów?

Według urzędu marszałkowskiego, jednostki samorządu terytorialnego „w przytłaczającej większości” poparły wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych. Zdaniem zaś Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), wyniki konsultacji oznaczają, że 75 proc. głosów (2999 głosów na oddanych 4023) sprzeciwiło się przedłużeniu terminu likwidacji pozaklasowych pieców.

Zarząd województwa małopolskiego zaproponował zmianę w uchwale antysmogowej z powodu – jak uzasadniał – zmiany sytuacji ekonomicznej, wywołanej pandemią i wojną w Ukrainie. Do władz województwa część samorządów i mieszkańców zgłaszało, że nie zdążą wymienić pieców, że nie stać ich na to. Zmianom w uchwale antysmogowej sprzeciwiają się aktywiści działający na rzecz ochrony przyrody oraz cześć polityków opozycji, a także władze Krakowa.

Założenia obowiązującej uchwały antysmogowej

W 2017 r. sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zakłada ona, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły 5 klasy. Do końca 2022 r. muszą zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Urządzenia grzewcze niespełniające wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę, można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltry. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024