“Bez pracowników państwowej sfery budżetowej to państwo nie istnieje” – piszą organizatorzy protestu.
Komitet Protestacyjny Pracowników Sfery Publicznej
8 sierpnia 2023 r. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych utworzyło Komitet Protestacyjny Pracowników Sfery Publicznej. “15 września 2023 r. o godzinie 12:00 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wyruszy „marsz tysięcy pracowników zatrudnionych w sferze publicznej na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów”. Pracownicy polskiej „budżetówki” zatrzymają się również przed Sejmem RP, gdzie zostaną wręczone petycje na ręce władz Parlamentu i przedstawiali partii politycznych” – poinformowano.
Postulaty protestujących
Głównym powodem protestu budżetówki jest niezrealizowanie przez rząd postulatów dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Marsz organizują dwie centrale związkowe – OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
Komitet protestacyjny wezwał wszystkich pracowników sfery publicznej do pełnej mobilizacji i masowego uczestnictwa w proteście i zaapelował do pozostałych związków zawodowych działających w szeroko rozumianej sferze budżetowej oraz jednostkach sektora finansów publicznych o poparcie postulatów podwyżkowych i czynne włączenie się w akcję protestacyjną. Komitet wezwał także wszystkie związki zawodowe reprezentujące inne sektory gospodarki o poparcie postulatów Komitetu Protestacyjnego i aktywny, solidarny udział w proteście.
“Panie Premierze, to ostatni moment na spełnienie słusznych postulatów Pracowników na co dzień pełniących służbę dla Państwa i Obywateli. Bez godziwie wynagradzanych Pracowników szeroko pojętej sfery budżetowej i jednostek sektora finansów publicznych sprawne Państwo nie istnieje! Działając w imieniu setek tysięcy Pracowników oczekujemy niezwłocznej reakcji i spełnienia postulatów.” – czytamy w liście do premiera.
Listy poparcia
Jak informują organizatorzy do OPZZ spływają Listy poparcia dla Protestu pracowników budżetówki – ich adresatami są Premier Mateusz Morawiecki, Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Kaczyński. “Taka ilość poparcia dla Protestu Pracowników Sfery Budżetowej pokazuje, ile znaczy siła wszystkich związków zawodowych. Razem możemy wszystko, więc nie poddajemy się i walczymy o dobro pracowników!” – piszą organizatorzy.
Poparcie dla Protestu wyrazili::
- Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Rada OPZZ Województwa Podkarpackiego
- Rada OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Rada OPZZ Województwa Wielkopolskiego
- Rada OPZZ Województwa Śląskiego
- Rada OPZZ Województwa Zachodniopomorskiego
- Rada OPZZ Województwa Podlaskiego
- Rada OPZZ Województwa Łódzkiego
- Rada OPZZ Województwa Pomorskiego
- Rada OPZZ Województwa Małopolskiego
- Rada OPZZ Powiatu Bełchatowskiego
- Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Transportu
- Konfederacja Pracy
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki
- Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego
- Związek Zawodowy “Budowlani”
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy “Odkrywka”
- Porozumienie Branżowych Związków Zawodowych Opolszczyzny Międzyzakładowa
- Organizacja Związkowe
- Związek Zawodowy “Przeróbka”
- Związek Pracowników Wojska “Tarcza”
- Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Cementowni Warta
- Krajowy Związek Zawodowy Ciepłowników
- OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów
- FZZ Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce
- Samorządny Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
- Związek Zawodowy Górników w Polsce
Apolityczny protest – czy to możliwe?
Zarządu KGP Związku Zawodowego Pracowników Policji ZZPP opublikował apel o apolityczność Marszu Gniewu na KPRM. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownicy policji maja bowiem zakaz manifestowania poglądów politycznych. W liście do organizatorów i uczestników marszu zaapelowano “o zachowanie powściągliwości w zakresie wyrażania opinii politycznych podczas nadchodzącej manifestacji”.
Jaką trasą przejdzie “Marsz Gniewu” i z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć
W związku z wydarzeniem, w godzinach 12-17 mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów w Warszawie – pojazdy będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
“Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że w przemarszu weźmie udział kilkanaście tysięcy osób. Policja może zdecydować o zamknięciu ruchu na ulicach, którymi będą przemieszczać się uczestnicy przemarszu, a także na drogach poprzecznych” – przekazał ZTM.
W przypadku braku możliwości przejazdu, na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 i 35 oraz autobusy linii 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2.
“W piątek na przystankach pasażerom będą pomagali informatorzy. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Zalecamy korzystanie z metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich” – zaznaczył ZTM.
Komentarze (0)