Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Popiół jako kolejna frakcja odpadów. Od stycznia w systemie zbiórki selektywnej

Popiół jako kolejna frakcja odpadów. Od stycznia w systemie zbiórki selektywnej
MŁ/PAP
04.11.2022, o godz. 9:05
czas czytania: około 3 minut
0

Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy Mławy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym - poinformował Urząd Miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Jak wyjaśnił mławski samorząd, regulacja dotycząca selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe wynika z uchwalonego we wrześniu regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, przy czym uprawnienie tamtejszych radnych do wprowadzenia tego obowiązku wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Właściciele muszą kupić szare pojemniki na kolejna frakcję

“Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym”- ogłosił w czwartek Urząd Miasta Mławy.

Jak zaznaczono w informacji, zakup pojemników – szarych z napisem “popiół” – będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości, którzy muszą się w nie wyposażyć jeszcze przed 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i pojemność pojemników określa regulamin, przy czym – jak wskazał mławski samorząd – ważne jest by pojemniki posiadały koła i tzw. mechanizm grzebieniowy, czyli konstrukcję, która umożliwi ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

“Prosimy, aby zwrócić na to uwagę przy zakupie pojemników, gdyż popiół z tych nieposiadających wspomnianej konstrukcji oraz kół nie będzie odbierany” – zaznaczył w komunikacie Urząd Miasta Mławy. Wyjaśniano zarazem, że popiół w pojemniku trzeba będzie umieszczać luzem – bez dodatkowych opakowań, jak np. torby foliowe. “Powinno się go zbierać w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą” – przekazano w informacji.

Skąd taka decyzja?

Według mławskiego samorządu, popiół będzie odbierany odrębnie, w terminach określonych harmonogramem, przez podmiot odbierający odpady, z którym miasto zawrze umowę.

Urząd Miasta Mławy przypomniał, że obecnie popiół trafia do strumienia odpadów zmieszanych, niesegregowanych. Zgodnie z prawem odpady zmieszane po ich odebraniu przekazywane są do instalacji komunalnych – biologiczno-mechanicznych lub mechanicznych, gdzie najpierw wyodrębnia się z nich odpady innych frakcji niepoprawnie tam umieszczone, jak choćby szkło, metal czy plastik.

Jak podkreślił mławski samorząd, o wyodrębnieniu od 1 stycznia 2023 r. popiołu jako osobnej frakcji zadecydowały m.in.: zanieczyszczanie przez popiół linii technologicznych w instalacjach, co powoduje, że się szybciej zużywają oraz mniejszy koszt zagospodarowania 1 tony popiołu zebranego jako odrębnej frakcji w porównaniu z kosztem zagospodarowania odpadów zmieszanych.

Co dalej z zebranym popiołem?

Według mławskiego Urzędu Miasta, wprowadzana od nowego roku regulacja daje możliwość ponownego użycia popiołu zebranego oddzielnie, np. do rekultywacji terenów, dla przemysłu cementowego lub budownictwo oraz do nawozów i jednocześnie, przy braku konieczności składowania popiołu na składowisku, jak w przypadku tego wrzucanego do odpadów zmieszanych, ograniczy zanieczyszczenie środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024