1 / 5

Ile tak naprawdę jest w Polsce instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych? Jaki wpływ na ich funkcjonowanie będą miały nowopowstające spalarnie? Co zmieni nowe rozporządzenie o MBP?

Mamy do czynienia z bardzo gorącym okresem w branży MBP, czego dowodem dyskusje jakie toczą się podczas rozpoczętej w poniedziałek konferencji “Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych” zorganizowanej przez firmę Abrys w Białce Tatrzańskiej. Już pierwsze wystąpienie pokazało, co będzie jednym z wiodących tematów tegorocznej konferencji, w której bierze udział ponad 220 osób.

Na co stawia Unia?

Największe emocje budzi projekt nowego rozporządzenia ws. MBP. – Założenia nowego rozporządzenia wynikają z obserwacji rynku i tego, co się dzieje w branży. Procesy MBP są przygotowaniem odpadów do dalszego przetwarzania – przypominał wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk, który jasno nakreślił, co będzie szczególnie istotne w najbliższych latach. – Bardzo ważny będzie odzysk materiałowy. Nowi komisarze unijni stawiają na najbliższe lata za najważniejszy cel odzysk i recykling. I na to będą pieniądze unijne – zapowiedział Ostapiuk.

Janusz Ostapiuk o przyszłości MBP:

Podczas sesji inaugurującej konferencję odbył się panel dyskusyjny na temat przyszłości Regionalnych Instalacji Przetwarzania Opdadów Komunalnych i instalacji MBP, w którym uczestniczyli posłowie Tadeusz Arkit i Ewa Wolak, prof. Marek Górski z Uniwersytetu Szczecińskiego, Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, Jarosław Roliński z NFOŚiGW oraz Marek Wróblewski, dyrektor ZUO w Gorzowie Wielkopolskim.

Dość już zmian

Prawo z zakresu gospodarki odpadami jest bardzo zmienne, tymczasem branża mówi wyraźnie: dość zmian, chcemy wiedzieć do jakiej przyszłości zachodzące zmiany nas przygotują, czego się spodziewać. – Tworzenie prawa powinno być perspektywiczne i stabilne. Niestety normy prawne wprowadzają jakąś sytuację, a następnie w trakcie gry są zmieniane. Taką sytuację mamy obecnie. Do niedawna instalacje mechaniczne i biologiczne były razem. Teraz dopuszcza się rozdzielenie tych procesów. Tak nie można, gdyż taka praktyka może rodzić nadużycia – mówi z zaniepokojeniem Piotr Szewczyk. Z takimi postulatami zgodził się poseł Tadeusz Arkit – Czas na stabilizację prawną. Musimy np. w przeciągu najbliższych dwóch lat budować system gospodarki odpadami zgodny z obecnym prawem – podkreślał.

Kto wie ile jest instalacji MBP?

Przy wsparciu ze środków unijnych powstało wiele instalacji MBP. Niestety nikt nie potrafi dokładnie określić ile ich jest. Na pewno ponad 120. Kolejne ok. 70 ma powstać do 2020 r. Czy faktycznie taka ilość jest potrzebna? Czy taka sytuacja nie jest wynikiem pewnej “mody” wśród samorządowców na posiadanie własnej instalacji? – To nie jest moda. Samorządy chcą wiedzieć, co dzieje się z ich odpadami, chcą mieć pewność swojego systemu gospodarki odpadami – mówił Marek Wróblewski z Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp.

Na przyszłość inastalacji MBP będą miały z pewnością również wpływ powstające spalarnie. Na razie będzie ich sześć. Czy będą konkurować z instalacjami MBP? – Oba elementy muszą się uzupełniać – podreślał Szewczyk. Ale czy ITOK-i powinny być tak okazałe, mieć tak dużą przepustowość? – Przyszłość jest w małych zakładach termicznego przetwarzania, które będą miały co spalać – tłumaczy Wróblewski.

Pole do dyskusji

Spotkanie w Białce to największe forum branży MBP w Polsce. Zaplanowane na poniedziałek i wtorek dyskusje toczyć się będą wokół tego, jakie technologie są w zgodzie z polskimi przepisami w świetle planowanych zmian rozporządzenia MBP, wymagań BAT, a także ekspertyzy, którą na temat instalacji MBP przygotowano na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nie zabraknie także prezentacji nowinek technicznych, roli instalacji MBP w systemie gospodarki odpadami i dyskusji o przyszłości RIPOK-ów.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Niestety okoliczności nie pozwoliły mi na osobisty udział w tym z pewnością bardzo ważnym dla naszej branży spotkaniu. Ciekaw jestem 2 rzeczy : jakie są ostateczne wnioski z tej debaty wynikające oraz to czy i kiedy zostaną one skonsumowane, czyli wprowadzone w życie. Cel mamy wspólny, nawet jeśli głoszone poglądy o metodach czasami się znacząco różnią. Im trudniejsza debata, tym lepsze i trwalsze rozwiązania. Pozdrawiam uczestników konferencji czekając na kolejny numer miesięcznika Abrysu.

Skomentuj