Wczoraj w Brukseli w Brukseli rozpoczęło się spotkanie Major Economies Forum on Energy and Climate (MEF). Dwudniowe spotkanie w siedzibie Komisji Europejskiej dotyczy przyszłości ochrony klimatu na świecie i tego, jakie porozumienie uda się osiągnąć w Durbanie podczas polskiej prezydencji w UE.

Do negocjacji z największymi gospodarkami świata, takimi jak USA, Chiny czy Brazylia po raz pierwszy zasiadła też Polska, którą reprezentuje prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Spotkanie skupione będzie wokół politycznych i merytorycznych podstaw do decyzji, jakie mogą zapaść podczas tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w Durbanie (COP 17 – Conference of the Parties, grudzień br.). Polska będzie koordynować przygotowanie stanowiska UE na tę konferencję jako kraj sprawujący prezydencję w UE. Ministerstwo Środowiska będzie odpowiedzialne za całość rządowych przygotowań Polski w tym zakresie.

MEF (The Major Economies Forum on Energy and Climate – MEF) skupia 17 największych gospodarek świata. Od 2009 r. działa m.in. na rzecz porozumienia klimatycznego. Wśród potwierdzonych uczestników tegorocznego spotkania są m. in. przedstawiciele USA, Chin, UE (Niemcy, WB, Francja, Włochy – stali członkowie; Dania, Hiszpania-obserwatorzy), Australii, Indii, Indonezji, Kanady, Brazylii, Meksyku, Japonii, Rosji i Korei Południowej i RPA. Polska dołączy do tego grona po raz pierwszy – w charakterze obserwatora.

Wśród najważniejszych tematów są kwestie takie jak: finansowanie działań związanych z ochroną klimatu oraz zapewnienie, że te efekty tych działań będą mierzalne, weryfikowalne i możliwe do raportowania. Przedstawiciele światowych rozgrywających na klimatycznej globalnej scenie określą też swoje stanowiska odnośnie prawnych możliwości zawarcia nowego światowego porozumienia klimatycznego, które mogłoby w przyszłości zastąpić Protokół z Kioto.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj