Resort przekazał w komunikacie, że na posiedzeniu komitetu koordynacyjnego ds. polityki rozwoju rozpoczęto międzyresortową dyskusję nad tematami, które powinny znaleźć odzwierciedlanie przy planowaniu rozwoju kraju w najbliższych latach.
Projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050
“Punktem wyjścia do debaty jest projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050), który został przygotowany przez MFiPR wspólnie z przedstawicielami resortów i regionów oraz środowisk naukowych. Do listopada br. KRK 2050 ma być przekazana na Komitet Stały i Radę Ministrów” – poinformował resort w komunikacie.
Ministerstwo wskazało, że KRK 2050 została przygotowana na podstawie wiedzy naukowej i eksperckiej, we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) i Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym (IOŚ-PIB), w ramach konsorcjum projektu Gospostrateg.
“W okresie marzec-maj 2024 r. projekt dokumentu został poddany konsultacjom międzyresortowym. Zgłoszono do niego propozycje zmian, które kładą szczególny akcent na kwestie związane z demografią, transformacją energetyczną czy koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego” – poinformowało ministerstwo. Dodało, że następnym krokiem w przygotowaniu KRK 2050 będzie poddanie dokumentu konsultacjom publicznym (maj-wrzesień 2024 r.).
Strategiczne wyzwania
MFiPR zaznaczyło też, że na podstawie KRK zostanie przygotowana średniookresowa strategia rozwoju kraju, która będzie proponowała bardziej konkretne zestawy działań w określonych obszarach.
“Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (…) jest punktem wyjścia dla prowadzenia polityki rozwoju w średnim i krótkim horyzoncie czasowym” – podkreśliło ministerstwo. Zwróciło uwagę, że dokument przedstawia wizję rozwoju kraju, identyfikuje trendy rozwojowe i określa strategiczne wyzwania dla Polski. Zastrzegło jednak, że KRK 2050 nie pokazuje sposobów ich realizacji, ale prezentuje opcje ich realizacji w postaci proponowanych scenariuszy.
“W oparciu o trendy i wyzwania, które zostały zidentyfikowane w dokumencie strategicznym do 2050 roku, chcemy pokierować średniookresowym rozwojem Polski do 2035 roku” – powiedziała cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która uczestniczyła w posiedzeniu Komitetu. Jak wskazała do tego ma służyć średniookresowa strategia rozwoju kraju, nad którą prace rozpoczęto na poniedziałkowym posiedzeniu Komitetu.
Ministerstwo podkreśliło, że komitet koordynacyjny ds. polityki rozwoju będzie pełnił ważną rolę w trakcie prac nad przygotowaniem nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju oraz pozostałych strategii. Dodało, że komitet odpowiada za kompleksowe zarządzanie rozwojem kraju. Jest też ważnym narzędziem koordynacji prac resortów w dziedzinie programowania rozwoju kraju.
W powołanym Międzyresortowym Zespole pracować będą przedstawiciele resortów i regionów oraz eksperci zewnętrzni.
Jak podano od 2012 r. funkcję przewodniczącego komitetu sprawuje minister właściwy ds. rozwoju regionalnego. Od tego czasu odbyło się 37 posiedzeń (obecne posiedzenie jest 38). W latach 2009-2012 Komitet był umiejscowiony w KPRM.
Komentarze (0)