WFOŚiGW w Katowicach sfinansował obozy dla dzieci powodzian z Podkarpacia180 dzieci z terenów Podkarpacia, dotkniętego na przełomie czerwca i lipca powodzią wypoczywa już w ośrodkach harcerskich w województwie śląskim.

Fundusz kupił także niezbędny ekwipunek, który umożliwił dzieciom wyjazd  na wakacje.

Dwutygodniowe obozy zorganizowała Chorągiew Śląska ZHP. Dzieci wypoczywają w czystych ekologicznie i atrakcyjnych turystycznie miejscowościach Pająk, Siamoszyce, Zawady i Wapienica. Czeka je wiele atrakcji m.in. nauka pływania, zawody żeglarskie, zajęcia i turnieje sportowe oraz liczne wycieczki rowerowe i piesze. 

Będą miały okazję poszukiwania terenów atrakcyjnych przyrodniczo i pomników przyrody. Specjalnie dla nich organizowane będą konkursy ekologiczne, spotkania z leśnikami i zwiady terenowe pozwalające dzieciom poznać walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Beskidu Śląskiego. Poza organizacją wypoczynku, ZHP zadbał również o realizację programów profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej.

Najliczniejszą grupę młodych powodzian z okolic Sędziszowa, Robczyc, Dębicy i Rzeszowa odwiedzili 22 lipca br. w Pająku na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej Gabriela Lenartowicz – Prezes WFOSiGW w Katowicach, Zygmunt Łukaszczyk – Wojewoda Śląski, Małgorzata Chomicz – Wicewojewoda Podkarpacki oraz kuratorzy oświaty z obu województw.

Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że deklaracja zorganizowania wypoczynku dla dzieci Podkarpacia pojawiła się natychmiast po powodzi. Natomiast Gabriela Lenartowicz w trakcie spotkania z organizatorami obozów mówiła, że chęć pomocy tegorocznym powodzianom była tak szybka i naturalna, gdyż w pamięci mieszkańców Śląska wciąż pozostały dramaty związane choćby z ubiegłoroczną trąbą powietrzną, jaka przeszła nad miastami powiatu częstochowskiego, czy też z wielką powodzią z 1997 roku na Opolszczyźnie i części województwa śląskiego. 

– "Dwutygodniowy pobyt dzieci  pod  opieką wychowawców, instruktorów harcerskich i psychologów  z pewnością pozwoli choć na chwilę zapomnieć o trudnych chwilach, jakich byli świadkami" – mówiła G. Lenartowicz.  Małgorzata Chomicz  akcentowała z kolei fakt, że letnie obozy, które  dzięki wsparciu przyjaciół ze Śląska, udało się zorganizować dla wszystkich dzieci poszkodowanych w wyniku powodzi, pomogą ich rodzinom jak najszybciej wrócić do normalnego życia.

Turnusy dla dzieci powodzian z Podkarpacia potrwają do początku sierpnia.

Źródło: WFOŚiGW Katowice

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj