Firma GE Hitachi we współpracy z Synthos, którego współwłaścicielem jest Michał Sołowow, chce wybudować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową.

Plany budowy GE Hitachi ogłosiło w swoim komunikacie prasowym. Czytamy w nim, że firma będzie współpracować z polskim przedsiębiorstwem Synthos i wybuduje w kraju “mały reaktor jądrowy” BWRX-300 o mocy 300 MW. Inwestycja ma powstać w przeciągu najbliższych 10 lat.

– BWRX-300 to przełomowa innowacja dla przemysłu, gdzie koszty są dużą barierą – mówi Jon Ball z GE Hitachi. Reaktor został zaprojektowany tak, aby był konkurencyjny z gazem, energią odnawialną i innymi formami wytwarzania prądu – tłumaczy firma.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

– Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę w sprostaniu wyzwaniom energetycznym Polski, modernizacji państwowego sektora energetycznego i w osiągnięciu potrzebnej i głębokiej dekarbonizacji – powiedział Michał Sołowow, właściciel Synthos. Dodał, że tego typu reaktory mogą zwiększyć szanse Polski na odejście od węgla.

Reaktor GE Hitachi BWRX-300 jest chłodzony wodą i posiada pasywny system zabezpieczeń. Twórcy konstrukcji oceniają, że dzięki uproszczonej budowie reaktor tego typu może zaoferować nawet o 60 proc. niższe koszty za 1 MW niż w przypadku innych SMR (ang. small modular reactor) chłodzonych wodą lub dużych reaktorów jądrowych.

Michał Sołowow inwestuje w przetwarzanie odpadów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj