Nowoczesne technologie i finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w dobie spowolnienia gospodarczego to temat wiodący drugiego dnia poznańskiego Kongresu.

W największym międzynarodowym wydarzeniu dotyczącym sektora energetyki odnawialnej w Polsce w 2009 r., wziął udział Minister Środowiska Maciej Nowicki.

Spotkanie było okazją do dyskusji na temat możliwości rozwoju sektora OZE w Polsce i Unii Europejskiej w świetle obecnej sytuacji gospodarczej oraz znaczenia inwestycji w energetykę odnawialną dla ożywienia gospodarczego. Uczestnicy spotkania rozmawiali o wyzwaniach związanych z wdrażaniem nowej dyrektywy OZE oraz o możliwościach rozwoju tego sektora do 2030 r.

– Chciałbym pogratulować skali tego kongresu, gdzie udało się zgromadzić tylu znakomitych specjalistów i ekspertów w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to cenna inicjatywa, gdyż bardzo ważne jest podejście praktyczne do OZE – podkreślił w swoim wystąpieniu Minister Maciej Nowicki.

Zdaniem Ministra Środowiska – kryzys gospodarczy nie spowoduje spowolnienia w tym sektorze, szczególnie, że zapewnione są źródła finansowania, w tym środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także istnieją firmy, które dostarczają technologie. W obecnej sytuacji OZE mogą pozwolić wyjść z kryzysu.

Poza sesją plenarną w ramach kongresu odbyły się m.in. konferencja finansowa pt.: "Fundusze na energetykę odnawialną" oraz 6 sektorowych konferencji tematycznych dotyczących rozwoju rynków i nowych technologii.

Kongres jest jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom GREENPOWER 2009, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej. Do udziału w pierwszej edycji targów zgłosiło się blisko 80 firm z Polski i Niemiec, które prezentują swoje ekspozycje na powierzchni ponad 3000 mkw.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj