5 tys. zł – taką karę grzywny można dostać za wyrzucanie elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane. Nie dość więc, że takie działanie szkodzi środowisku, to może też spowodować znaczny ubytek w naszym budżecie. Gdzie zatem wyrzucać zużyte baterie, stare telefony i przepalone żarówki? Na przykład do Miejskiego Punktu Elektroodpadów.

Miejski Punkt Elektroodpadów to nowość na polskim rynku, rozwijana z sukcesem przez firmę Kazar Polska Sp. z o.o. Misją firmy jest dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań pomagających chronić środowisko naturalne oraz propagowanie świadomości ekologicznej, m.in. w zakresie segregacji odpadów niebezpiecznych.
A tych produkujemy coraz więcej – z raportu „Gospodarka elektroodpadami. Wyzwania na lata 2019-2023” wynika, że każdy z nas wytwarza ok. 15,6 kg elektrośmieci, z czego tylko 7 kg jest zbieranych i przetwarzanych. Dlatego selektywna zbiórka tego typu odpadów jest tak potrzebna, a w niej pomagają właśnie Miejskie Punkty Elektroodpadów.

Miejski Punkt Elektroodpadów to innowacyjne urządzenie, które łączy w sobie kilka funkcji. Pierwszą i najważniejszą jest zbiórka elektroodpadów, i to od razu z podziałem na siedem rodzajów. Na urządzenie składa się bowiem siedem tub o pojemności 33 litry każda, do których wrzuca się poszczególne rodzaje e-odpadów – żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD, zużyte tonery itp. Warto podkreślić, że istnieje możliwość dowolnej konfiguracji rodzaju zbieranych w MPE elektroodpadów, wybierając różne wloty (różniące się opisem, grafiką i kształtem otworów).

Obecność MPE w przestrzeni miejskiej zwraca uwagę na problem elektroodpadów i potrzebę ich osobnej segregacji. Na każdym urządzeniu znajduje się bowiem plakat z informacjami o rodzajach elektroodpadów i ich szkodliwym wpływie na środowisko. Taki plakat można przygotować samemu lub skorzystać z gotowego wzoru, a oprócz treści edukacyjnych można na nim umieścić takie dane jak adres urzędu miasta bądź gminy czy wydziału środowiska lub np. adres strony internetowej.

Tym samym MPE doskonale spełnia swoją kolejną funkcję, czyli funkcję nośnika reklamowego – dwie duże powierzchnie umożliwiają umieszczenie dużych plakatów, które można wykorzystać komercyjnie bądź edukacyjnie. Przykładowo plakat od strony wlotów na odpady może zawierać informacje proekologiczne, a plakat z drugiej strony urządzenia może być wynajmowany komercyjnie (wsparcie dla lokalnego budżetu, np. na cele związane z ochroną środowiska). MPE jest więc idealnym połączeniem – informacji i pojemnika na odpady – w jednym urządzeniu.

Estetyczne, funkcjonalne i krzewiące świadomość ekologiczną – nic dziwnego, że urządzenia te zbierają pozytywne opinie mieszkańców i sprawdzają się w codziennym funkcjonowaniu. Mapa miast i miasteczek, w których zostały zamontowane rozrasta się, bowiem coraz więcej samorządów wprowadza u siebie takie rozwiązanie. Dzieje się tak, ponieważ Miejski Punkt Elektroodpadów z powodzeniem wpisuje się w działania z obszaru CSR i spełnia oczekiwania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Mieszkańcy natomiast podkreślają wygodę rozwiązania – idąc na spacer czy do sklepu, mogą wziąć ze sobą drobne elektroodpady i pozbyć się ich zgodnie z prawem, bez konieczności specjalnego wyjazdu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Co się dzieje z telefonami? Czy mogę bezpiecznie wrzucić tam swoje stare komórki bez obaw że ktoś będzie w nich szperał w poszukiwaniu danych wrażliwych?

Skomentuj