Miejskie parki są dobre dla dzieci z astmą. Tak twierdzą naukowcy

Miejskie parki są dobre dla dzieci z astmą. Tak twierdzą naukowcy
jwo/PAP
15.09.2017, o godz. 8:22
czas czytania: około 2 minut
0

Żyjące w mieście dzieci z astmą doświadczają mniej objawów choroby, kiedy mieszkają w pobliżu parków lub innych terenów zielonych - ogłoszono podczas European Respiratory Society International Congress 2017 w Mediolanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Autorami badania są naukowcy z Johns Hopkins University School of Nursing and Medicine oraz University of Maryland School of Medicine w Baltimore (USA).

Badanie dotyczyło dzieci, które wychowują się w mieście i cierpią na przewlekłą postać astmy. Celem było określenie liczby dni, w których dzieci doznają objawów choroby i zestawienie tych danych z odległością ich domu od najbliższego parku.

– Chcieliśmy sprawdzić, czy coś tak prostego, jak życie w pobliżu parku może pomóc dzieciom cierpiącym na słabo kontrolowaną astmę – wyjaśniają autorzy pracy. Jak dodają, Baltimore to miasto, w którym poziom zanieczyszczenie powietrza jest zbliżony do Nowego Jorku i Los Angeles, ale nieco niższy niż w Londynie i Mediolanie.

Naukowcy przeprowadzili wywiady z rodzicami 196 dzieci w wieku od 3 do 12 lat, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej dwa razy były hospitalizowane z powodu nagłego ataku astmy.

Opiekunów pytano o to, ile dni (w ciągu dwóch tygodni obserwacji) ich podopieczni cierpieli z powodu takich objawów jak: duszność, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech. Jednocześnie mapowano odległość między miejscem zamieszkania każdego dziecka, a najbliższą przestrzenią zieloną (np. parkiem).

Okazało się, że dzieci mieszkające bliżej parków rzadziej cierpiały z powodu ataków choroby. Odległość od parku większa niż 305 metrów wiązała się jednym dodatkowym dniem ataków (na dwa tygodnie), a kolejne wielokrotności tej odległości oznaczały dodatkowe dni z objawami.

– Na przykład dziecko mieszkające tuż obok parku miało średnio pięć dni objawów w trakcie badania, podczas gdy dziecko mieszkające 305 metrów od parku miało już sześć takich dni. Wśród starszych dzieci odległość ta ulegała zmniejszeniu i dodatkowy dzień objawowy występował już wtedy, gdy odległość miejsca zamieszkania od parku wynosiła 152 metry – opowiadają autorzy badania.

Jak dodają, otrzymane wyniki sugerują, że życie w pobliżu parków może przynieść korzyści dzieciom chorym na astmę. Zwłaszcza dzieciom starszym, które częściej w tych parkach bywają.

– Obserwowany przez nas efekt najsilniejszy był u osób powyżej 6 roku życia. Może to być spowodowane tym, że mają one większą swobodę wyboru miejsca, do którego chcą chodzić niż maluchy – mówi Kelli DePriest, jedna ze współautorek badania.

– To ważne wyniki, ponieważ pokazują, że należy zwrócić większą uwagę na politykę budowlaną miast i uświadomić osobom nią zarządzającym, że parki miejskie mogą poprawić zdrowie dzieci – dodaje DePriest.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024