Mieszkańcy Gliwic wyznaczają funkcje ulicy Zwycięstwa

Mieszkańcy Gliwic wyznaczają funkcje ulicy Zwycięstwa
R.G.
06.10.2022, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 1600 osób wzięło udział w ogłoszonych przez władze samorządowe miasta Gliwice, konsultacjach społecznych dotyczących wyglądu ulicy Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. To ważna część przygotowań do zmiany wizerunku najbardziej reprezentacyjnego traktu w Gliwicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konsultacje miały otwarty charakter i trwały przez cały wrzesień br. Żeby przedstawić swoją opinię, należało odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym dostępnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Pytania dotyczyły oczekiwań związanych z przyszłymi funkcjami i wyglądem ulicy, a także oceny obecnego jej wykorzystania.

Opinia mieszkańców to podstawa

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który zajmuje się modernizacją ul. Zwycięstwa, podkreśla że poznanie oczekiwań różnego rodzaju użytkowników ruchu, i miejskiej infrastruktury, zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów ma tu szczególne znaczenie. Do końca bieżącego roku wszystkie opinie zostaną szczegółowo przeanalizowane. W następnej kolejności wnioski z konsultacji trafią do projektantów, którzy z ich uwzględnieniem, opracują finalną koncepcję zagospodarowania gliwickiej ulicy. Natomiast w pierwszym półroczu 2023 roku powinien zostać ogłoszony i przeprowadzony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej, a w drugim półroczu przyszłego roku,  rozpisany zostanie przetarg na przygotowanie projektu i dokończenie dokumentacji. Gliwicki ZDM przewiduje, że projekt powinien być gotowy w drugim półroczu 2024 roku.

Szersze chodniki i spowolnienie ruchu

Dodajmy, że od pewnego czasu, władze samorządowe Gliwic przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa. Chodzi o  połączenie jej walorów historycznych z obecnymi  oczekiwaniami mieszkańców i osób odwiedzających miasto. Do tej pory powstała wstępna koncepcja przebudowy ulicy, zawierająca podstawowe i najistotniejsze założenia, zwłaszcza te dotyczące samej drogi. Zgodnie z tym zamysłem, jezdnia ma być węższa, a ruch samochodowy spowolniony. Chodniki mają być szersze, co pozwoli na wystawianie tam stolików kawiarnianych. W planie jest też montaż elementów małej architektury i nasadzenie roślin. Natomiast planowany pierwotnie, dodatkowy pas ruchu dla przewożącego  pasażerów tzw. pojazdu alternatywnego może zmienić swoje przeznaczenie, a to dlatego, że ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4, mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Pod uwagę brana jest też m.in. kwestia dotycząca nowych regulacji ruchu rowerowego w tym obszarze.

Strefa skupiająca ludzi

Wyniki wspomnianych konsultacji będą miały wpływ na decyzje o przyszłym wyglądzie ul. Zwycięstwa. Miastu zależy na tym, aby ulica Zwycięstwa nie była głównie ciągiem komunikacyjnym lecz przyjaznym dla mieszkańców miejscem, w którym warto się zatrzymać i umówić ze znajomymi. Jak zapewnia gliwicki ZDM ma to być strefa skupiająca mieszkańców i służąca im w najlepszy możliwy sposób.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024