Mieszkańcy uskarżali się na odór. Elektrociepłownia usunęła składowisko biomasy

Mieszkańcy uskarżali się na odór. Elektrociepłownia usunęła składowisko biomasy
jwo/PAP
04.11.2020, o godz. 13:32
czas czytania: około 3 minut
0

Elektrociepłownia CEZ Chorzów zakończyła usuwanie biomasy z terenów Zakładów Azotowych oraz gruntów przy ul. Królowej Jadwigi – podał w środę Urząd Miasta w Chorzowie. Na odór dochodzący z terenu składowisk od miesięcy uskarżali się okoliczni mieszkańcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Dzięki determinacji i współpracy Urzędu Miasta i mieszkańców w rozmowach z elektrociepłownią, problem udało się rozwiązać. Spółka pozbyła się zapasów biomasy składowanej luzem i w +big bagach+ z terenu Zakładów Azotowych oraz całkowicie usunęła to paliwo, składowane luzem, z terenu znajdującego się przy ul. Królowej Jadwigi” – poinformował rzecznik chorzowskiego magistratu Kamil Nowak.

Prace zakończyły się pod koniec października. „Oznacza to, że Spółka przedterminowo zrealizowała ostatni, III etap harmonogramu przyjętego w dniu 19 sierpnia br. podczas spotkania członków Zarządu CEZ Chorzów z Prezydentem Miasta Chorzowa” – napisała spółka CEZ w komunikacie przesłanym do Urzędu Miasta. Miejskie służby potwierdziły, że biomasa została całkowicie usunięta ze wszystkich składowisk znajdujących się poza zakładem.

„Odbyliśmy wiele spotkań i rozmów z przedstawicielami elektrociepłowni. Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie również w Urzędzie Marszałkowskim i Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Cieszę się, że nasze działania i wywieranie przez mieszkańców presji na zakładzie przyniosły pożądany efekt” – skomentował prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Problem z zalegającą biomasą należącą do elektrociepłowni CEZ rozpoczął się już w zeszłym roku. Mieszkańcy skarżyli się na odór dochodzący ze składowisk, rój muszek owocówek, a także na niebezpieczne samozapłony hałd.

Urząd Miasta wysłał kilkanaście pism do różnych instytucji i do zarządu samej spółki. W sierpniu Kotala zorganizował spotkanie z dziennikarzami, na którym nagłośniono ten problem. Wzięli w nim udział również mieszkańcy Chorzowa Starego i Maciejkowic, którzy swój sprzeciw wyrażali w pismach, interwencjach oraz w czasie protestu w pobliżu siedziby elektrociepłowni.

„Problem odoru czy innych uciążliwości związanych z tymi składowiskami biomasy został rozwiązany. Mieszkam w pobliżu tych miejsc, do tej pory odór wręcz wchodził do mojego mieszkania. Teraz faktycznie już nie śmierdzi” – powiedziała przewodnicząca rady Osiedla Maciejkowice Anna Walter.


Odory 750 x 200

Problem uciążliwości zapachowych będzie przedmiotem konferencji on-line, pt. „Zapobieganie i eliminacja odorów”, która odbędzie się 18 listopada 2020 r.

Podczas wydarzenia będzie mowa o tym, jaki jest aktualny status prac legislacyjnych w zakresie odorów, co robi branża komunalna, aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz czym są substancje złowonne emitowane do atmosfery i jak najskuteczniej ograniczać ich uciążliwość.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną metody instrumentalne stosowane w pomiarach odorów. Poznamy też długofalową strategię ograniczania emisji odorów zastosowaną w ZGO Bielsko-Biała. Na konferencji zaprezentowane zostaną też przykłady wdrażania procedur postępowania z odpadami zmniejszających uciążliwość zapachową przy zbiórce, transporcie i podczas procesu unieszkodliwiania.

Konferencję on-line zorganizowaną przez „Przegląd Komunalny” poprowadzi dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni, Wydział Inżynierii Środowiska, Politechnika Wrocławska.

odory.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024