“Zielone miasto Chełm” to akcja której celem jest wskazanie przez mieszkańców Chełma miejsc, w których powinny zostać nasadzone nowe drzewa, krzewy i kwiaty.

– W latach 2006-2008 zasadziliśmy blisko 1000 drzew, ponad 2000 krzewów i około 3500 kwiatów, co dla przykładu z rokiem 2005 kiedy nasadzono zaledwie 19 drzew i 34 krzewy jest liczbą wręcz imponującą. Chcemy kontynuować te działania aby Chełm stawał się miejscem coraz bardziej ekologicznym, przyjaznym środowisku a przez to piękniejszym – mówi prezydent miasta Agata Fisz.

W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano blisko 60 tysięcy złotych na wydatki na zakup drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki temu już niedługo miasto zyska ponad 400 nowych drzew, ponad 2000 krzewów oraz się upiększy się kolorami blisko 2600 róż.

Akcja „Zielone miasto Chełm” skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców miasta, którzy za pośrednictwem portalu internetowego www.chelm.pl mogą zgłaszać propozycje skwerów, parków, ulic, placów i innych miejsc, w których należy nasadzić nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Na oficjalnej stronie miasta znajduje się specjalny formularz, za pośrednictwem którego każdy może zgłosić propozycję miejsca, które jego zdaniem należy ożywić zielenią. Osoby, które nie posiadają dostępu do sieci mogą to zrobić osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska lub złożyć informację w Biurze Podawczym.

Realizacją akcji zajmie się Wydział Ochrony Środowiska, który współpracując z miejskimi spółkami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi koordynować będzie akcję „zazieleniania” miasta.

– Pamiętam Chełm sprzed kilkunastu lat, gdy każdy przyjezdny zachwycał się ilością zieleni w mieście. Potem sytuacja uległa zmianie. Część drzew wycięto wskutek prowadzonych inwestycji, cześć została usunięta ze względu na zagrożenie zawaleniem lub opadające gałęzie. Dlatego chcemy by Chełm znów stał się zielonym przyjaznym miastem – mówi Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm.

Akcja „Zielone miasto Chełm” – pod względem przyjmowania propozycji miejsc nasadzeń – potrwa do końca tego roku. Pierwsze nasadzenia uwzględniające opinie mieszkańców rozpoczną się na przełomie października i listopada. Kolejne realizowane będą wiosną w przyszłym roku.

źródło: chelm.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj