Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Mieszkańcy Żelazkowa: naszą gminą przez 15 miesięcy rządził wójt skazany wyrokami sądowymi

Mieszkańcy Żelazkowa: naszą gminą przez 15 miesięcy rządził wójt skazany wyrokami sądowymi
MŁ/PAP
13.04.2022, o godz. 14:30
czas czytania: około 2 minut
0

Sąd Rejonowy w Kaliszu dwukrotnie nie zawiadomił biura wyborczego o uprawomocnieniu się skazujących wyroków wobec wójta Żelazkowa. ”Przez 15 miesięcy gminą rządził przestępca” – powiedział w środę PAP radny trzeciej kadencji w gminie Żelazków Dariusz Wawrzyniak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak dodał “takim zaniechaniem działano na szkodę nas wszystkich, pozwolono, żeby przestępca sprawował urząd wójta i nadal nas kompromitował. Gdyby Jakubowski dalej nie szalał, nie przychodził pijany do pracy, to sprawa zapewne nie ujrzałaby światła dziennego” – powiedział Wawrzyniak.

Dlaczego to tyle trwało?

Sąd Rejonowy w Kaliszu w nadesłanym oświadczeniu poinformował, że “ostatnie informacje dotyczące nagannych zachowań wójta gminy Żelazków stanowiły podstawę do oceny sytuacji faktycznej i prawnej”.

Komisarz wyborczy sędzia Anna Krysicka wygasiła mandat wójta Żelazkowa we wtorek po upływie 15 miesięcy od uprawomocnienia wyroku w jego sprawie karnej. Pismo w tej sprawie wyszło z Sądu Rejonowego w Kaliszu, którego prezesem też jest Anna Krysicka.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedziała, że powodem zwłoki jest przeoczenie a przyczyną przeoczenia zmiana przepisów w kodeksie wyborczym. “W trakcie kadencji samorządu doszło do zmiany przepisów kodeksu wyborczego, które zostały zaostrzone. Myślę, że to spowodowało przeoczenie” – powiedziała.

Jak ustaliła PAP zgodnie z kodeksem wyborczym “do przeoczenia” doszło dwukrotnie, ponieważ wójt Żelazkowa mógł mieć wygaszony mandat dwa razy – 24 grudnia 2020 r. i 9 lipca 2021 r.

Nowe przepisy, na które powołuje się prezes kaliskiego SR, weszły w życie w marcu 2019 r. Natomiast do zdarzenia, za które wójt Żelazkowa odpowiadał przed wydziałem karnym kaliskiej rejonówki, doszło we wrześniu 2019 r.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła napaści na policjanta podczas I Marszu Równości w Kaliszu. Sąd wymierzył wójtowi karę grzywny 5 tys. zł oraz 3 tys. zł odszkodowania dla poszkodowanego, a także pokrycie kosztów procesu. Wyrok uprawomocnił się 24 grudnia 2020 r., tak więc już następnego dnia mandat wójta podkaliskiej wsi powinien być wygaszony.

Druga szansa zaistniała 9 lipca 2021 r., kiedy uprawomocnił się wyrok w sprawie znieważenia strażaków. Chodzi o wydarzenia z 14 stycznia 2018 roku. W nocy wójt wezwał służby pod dom, bo rzekomo przejeżdżający samochód miał uderzyć w jego posesję. Na miejscu okazało się, że takiego zdarzenia nie było. Za to strażacy, którzy przyjechali zostali obrzuceni wyzwiskami. Sąd wymierzył za to wójtowi karę grzywny w wysokości 9600 zł.

Sąd Rejonowy poinformował PAP, że “okoliczności odnoszące się do procedury przekazania przez Sąd Rejonowy w Kaliszu informacji o skazaniu wójta Gminy Żelazków są obecnie przedmiotem odrębnego sprawdzenia”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024